Listopad 2012

Soju

28. listopadu 2012 v 19:19 | Choi Mari |  Jídlo
Soju, korejsky 소주 [sodžu], je korejský destilát s chutí podobné vodce, jen mírně sladší, kvůli cukrům přidávaným ve výrobním procesu. Ačkoli je tradičně vyrábeno z rýže, lze rýži nahradit brambory, pšenicí, ječmenem, sladkými brambory nebo tapioky.
Soju je čisté a bezbarvé. Obsah alkoholu je od 16,7% do 45%. Je často konrumován v Jižní Korei, protože tam má relativně nízkou cenu, jen 1000 - 3000 wonů za lahev (375 ml).

Historie
Prvně se začalo soju destilovat ve 13. století běhěm mongolských invazí Koreje. Mongolové získali techniku destilace arak (aragh) od Peršanů (Irán) během jejich invaze centrální Asie kolem roku 1256.
První lihovary v Koreji byli zřízeny v okolí města Kaesong. V oblasti kolem města Kaesong je soju známé pod názvěm arak-ju - 아락 주 [arak džu].
Mezi lety 1965 a 1999 bylo zakázáno destilovat z rýže soju, kvůli jejímu nedostatku.

Značky
Jinro - Největší výrobce soju. Nejoblíbenějším druhem je 잠이슬 [čam i sül].
Lotty BG
C1 soju - Nejoblíbenější soju v Pusanu.
Ipsaeju - Javorem ochucené soju. Je populární v Jeallanam-to.

Etiketa při pití
Soju je obvykle konzumováno ve skupině při jídle. Je proti korejským tradicím nalít si vlastní sklenici. Naplňujeme vždy sklenici někoho jiného.
V Koreji je podávání a přijímání věcí oběma rukama projev úcty, proto sklenici se soju podáváme oběma rukama. Když naléváme soju starší osobě, držíme lahev oběma rukama. Když nalévá sklenici starší nebo nadřízený, je běžné, že použije jen jednu ruku. Když naléváme, držíme lahev v pravé ruce a levou se dotýkáme pravého předloktí nebo lokte. Tato zvláštnost se vyvinula kvůli hanboku (tradičnímu korejskému oděvu).
Když sklenici přijímáme, spočívá na levé dlani a přidržujeme ji pravou rukou. Nalévání a přijímání jen pravou rukou je obvyklé mezi seniory a sobě rovnými.
Není nutné vypít nabízenou sklenici, ale je neslušné položit sklenici na stůl, aniž by jsme alespoň předstírali, že jsme se napili.

Spotřeba
Přestože si pivo, víno a whisky získali značnou oblibu je soju neoblíbenějším alkoholickým nápojem v Jižní Koreji, a to především kvůli jeho nízké ceně. V roce 2004 bylo v Jižní Koreji spotřebováno víc než tři miliardy lahví soju.

Pivo v Koreji

26. listopadu 2012 v 16:59 | Choi Mari |  Jídlo
Pivo, korejsky 맥주 [mekdžu], se v koreji objevilo až začátkem 20. století. V současnosti je korejský trh s pivem ovládán dvěma společnostmi - Hite-Jinro a OB (Oriental Brewery). Obě společnosti dodávají na místní trh několik drudů piva. Většina restaurací a barů má jen jeden druh místního piva, jsou totiž podobné chuti (vaří se z rýže).
Zahraniční piva jsou také k dispozici, ale jsou drahá - od 8 000 do 15 000 wonů, zatímco místní stojí kolem 3 000 wonů.
Nedávno se na korejském trhu začali objevovat také malé pivovary. Jen dvě piva jsou vyráběná ze 100% ječmeného sladu - Prime Max a OB Golden lager.

Hite brewery company
Tato společnost produkuje pivo, víno a minerální vody. Byla založena v roce 1933. V roce 2001 měla tři továrny a v roce 2006 odkoupila Jinro - populární společnost vyrábějící soju [sodžu].
Produkty:
Hite - Nejprodávanější pivo v Koreji. Vaří se z ječmeného sladu a rýže.
Prime Max - Třetí nejpopulárnější pivo v Koreji. Je vařeno ze 100% ječmeného sladu.
Hite Stout - Je tmavé a hořké.
Exfeel S - Je určeno pro mladé.
Seok Su & Puriss Water - Stolní voda.
Hite Soju - Značku soju s relativně malým podílem na trhu.

OB (Oriental Brewery)
Byl založen v roce 1952. Všechna piva se vaří z rýže.
Produty:
OB Lager - Čtvrté nejprodávanější pivo v Koreji. Světlé pivo.
Cass Lager - Je nealkoholické.
Cass Light - Světlé pivo.
Cass X2 - Obsahuje 2,9% alkoholu.
OB Light - Obsahuje o 30% méně kalorií než OB Lager.
Cass Red - Obsahuje vyšší množství alkoholu, 6,9%.
Cafri - Je nejlehčí ze všech korejských piv.

O mně

23. listopadu 2012 v 21:19 | Choi MariStage name/Přezdívka (vyberte si): Choi Mari, hangul: 죄마리 [če-ma-ri] (真理)
Rok narození: 1994
Rok narození blogu: 2010
Místo narození: Plzeň, Czech
Místo pobytu: Plzeň, Czech
Předchozí: Leeds, UK
Předchozí povolání: Dělník v továrně, Au-pair
Povolání: Nezaměstnaná; "ulzzang"
Vysněné povolání: Herečka, modelka, tanečnice, zpěvačka, ulzzang, living doll, Idol, malířka, módní návrhářka, youtuberka, spisovatelka, MC (LOL...jsem magor)
Jazyky: čeština (rodný), angličtina (komunikativní úroveň, ale žádná sláva), korejština (začátečník)
Sny a cíle: viz vlevo
Lásky:
-- Jung Taekwoon, Jaejoong...a všichni ostatní korejští Idols
--asijská hudba, móda, jídla, tradice atd.
--čokoláda!
--J-rock
--knihy
--asisjká móda
--Jižní Korea - Asie už tu byla, ale tohle je kapitola sama pro sebe
--můj blog
--možná i ty!
Google+: +Mari
Youtube: Choi Mari (zatím nemám žádná videa...nemám čím natáčet)
Facebook: Choi Mari
StarNow: Choi Mari
Fotopátračka: Choi Mari
Yelp: Choi Mari
Wattpad: Choi Mari
Jsem:
--ulzzang
--kpopper
--často osamnělá
--tak trochu blázen
--poslední dobou často na pokraji sil (hlavně tedy těch duševních)


Dokonale utajená Korea - Jiří Janoš

2. listopadu 2012 v 17:07 | Choi Mari |  Literatura o Koreji
Na přebalu:
Knížka představuje vůbec první českou ucelenou monografii věnovanou korejským dějinám a korejské kultuře. Čtenáři se seznámí s proměnami života na Korejském poloostrově od mytologické éry ve 3. tisíciletí před naším letopočtem až po současnost. Spíše než na výčet strohých faktů se autor zaměřil na líčení životního stylu, životní fylozofie a odlišností v myšlení Korejců, kteří jsou Čechům v mnohém vzdálení, ale v ledasčem i překvapivě blízcí. Kapitoly týkající se současnosti vycházejí ze zkušeností, které autor získal za pobytu v Korejské republice (Jižní Koreji).

Moje hodnocení:
Jedna z mála (velmi mála) knih o Korei, které se dají sehnat v městské knihovně (i když v knihkupectvích jich nemají o moc víc). Kniha je stará skoro dvacet let a tak je potřeba brát informace mírně s nadsázkou. Velmi dobře a srozumitelně jsou v ní podány informae o vývoji náboženství v Korei a korejská historie.
Není to žádné poutavé čtení, které ihned vtáhne čtenáře do děje, ale i přes to je to zajímavá kniha, jsou v ní i fotografie z Koreje.