Leden 2014

Ulzzang nebo ne?

30. ledna 2014 v 11:39 | Choi Mari |  Moje (neúspěšné) pokusy o ulzzang
Tohle bude jeden z těch článů se spoustou fotek a jen kratším textem. Zapojila jsem se do jedné ulzzang soutěže a jsem mezi prvními patnácti s největším počtem lajků (ehm...třináct) z 85 soutěžících. Ještě nevím, jaký bude výsledek, nějak netuším, jak to budou admini hodnotit. Ale i tak mi to nepřijde špatný.

A Good lawyer's wife

23. ledna 2014 v 17:17 | Choi Mari |  Korejské filmy a seriály
A Good lawyer's wife je jihokorejský film natočený roku 2003.
Hlavní hrdinka je manželka občasného právníka a matka malého chlapce. Muž jí neuspokojuje v posteli a je hodně často v práci. Je učitelkou tance. Jednou na její hodinu dorazí teenager a chce se učit tančit. Tanečnice si z něj trochu utahují a tak odejde tak rychle jako přišel.
O pár dní později se prochází nahá po jejich domě. Podívá se z okna a tam vidí mladíka, co chtěl lekci tance, jak ji pozoruje dalekohledem. Ten jí začne uhánět a ona mu nakonec podlehne. Její muž jí stejně podvádí kde může.

Mě se film moc nelíbil. Trochu málo děje a příliš sexu. Navíc některé scény nebyli zrovna hezké. Vsadím se, že když to v Koreji vysílali v televizi, bylo to až večer po desáté.


Angličtina na rovinu

17. ledna 2014 v 12:33 | Choi Mari |  Moje myšlenky
Autor knihy je Američan, žijící v ČR a učící tady angličtinu. Zábavným a srozumitelným způsobem se snaží osvětlit ty nejzákladnější chyby. A některé ty vysvětlivky mě vážně dostali.

"Abych pravdu řekl, my anglicky mluvíví jsme z vašeho "systému" úplní jeleni. Někteří z nás si dokonce myslí, že si představujete, že stoli mají penisy a židle vagíny."

"U vás jsou prsa neutrální! PRSA!!?! Být Češkou, tak bych se urazil!"

"Těžko říct, proč v té restauraci přeložili "zeleninová polévka" jako "vegetables soup". Jediné, co mě napadá, je snaha poukázat na to, že do té polévky dali víc než jen jeden druh zeleniny. Dosáhli však pouze toho, že udělali z angličtiny pěkný guláš."

"Mou odměnou v tom celém je všeobecný výraz zděšení, který vzápětí vystřídá rozhořčené dovtípení následované větou "Ale to je stejné jako v češtině!", jako by studenti popisovali nějaké ukrutné bezpráví nebo zločin proti přírodě."

"Tato slova si zaslouží vřelé uvedení do vaší slovní zásoby. Vždy vám vycházejí vstříc a ráda by se stala vašimi přáteli. Když se s nějakým takovým potkáte poprvé, sluší se ho srdečně obejmout a pozvat na pivo."

"Před lety jsem tady učil jednoho tokijského podnikatele. Do Prahy ho vyslala jeho nadnárodní konglomerace. Byl ti typický japonský "sarariman". Jako sarariman to byl člověk ze střední třídy, pracovitý, vždy v obleku a kravatě a jeho jediným cílem bylo sloužit své společnosti až do dne, kdy jeho studené tělo vyvezou na márách přímo od pracovního stolu. Dokážete si tedy představit mé překvapení, když se mě jednou po skončení hodiny zeptal "Do you know where I can buy some grass in Prague?". Zeptal jsem se ho, proč si myslí, že něco takového budu vědět, a on na to, že ví, že jsem tady už nějakou dobu. Zeptal jsem se ho, proč ji chce koupit zrovna tady, a on odpověděl, že četl, že tahle země má tu nejlepší na světě. To poslední mě zarazilo a nabídl jsem jiné, známější pěstitele: Kolumbii, Thajsko...svou rodnou Kalifornii, když by na to přišlo. Mávl nad mými návrhy rukou, protože všechny turistické průvodce píšou, že Česká republika má some of the world's best grass. Teprve tehdy mi došlo, v čem je potíž. On měl na mysli glass. Japonci totiž nemají R, a tak jej často zaměňují s L, které mají."

"Místo abych to pociťoval jako ponížení, jsem toto faux pas opět přidal do své síně slávy strašlivých osobních chyb v češtině. Ty pak můžu dávat k dobru jako anekdoty na večírcích. Lidé se tomu vždycky zasmějí a moje stupidní chyba se stane zlatým hřebem večera."

"Okamžitě je mi jasné, že dotyčný nikdy nenavštívil ádnou anglicky mluvící zemi, a můžu se jen domýšlet, jakým sadistickým praktikám svých učitelů byl asi ten nebožák vystaven. Zřejmě byl trestán za každou chybu a dodnes věří, že pokud udělá jen sebemenší chybyčku, zasáhne prozi němu gramatický policie rychleji než izraelská komanda proti lodi plné humanitární pomoci na cestě do Gazy."

"Musíte se podívat dopředu, jestli autoři používají zjednodušený zápis. Pokud ne, odložte slovník do nejbližšího kontejneru na nebezpečný odpad."

"Za tahle slova vážně nemůže angličtina, obviňujte politiky!"

Něco jde dobře a něco špatně

9. ledna 2014 v 19:18 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Nejprv to dobré. Jelikož to, na co si chci ztěžovat je trochu na dýl. Takže nejprve se chci pochlubit, že jsem úspěšně dočetla knížku, která je celá v angličtině. Trošičku jsem tím pohla s jedním ze svách snů a to tím, že bych chtěla někdy v budoucnu umět plynně anglicky. Čtení knížek (i když s notebookem před sebou) je krok vpřed, i když jen malý.
A pak je tu i jedna pšatná událost. Pohádala jsem se se svojí jedinou kamarádkou. Jsem podle ní příliš sobecká. Já jsem jí vděčná, že mi pomohla najít práci, ale všechno má svoje meze. Kdysi jsem jí půjčila mikinu a rukavice. Už jsem to nikdy neviděla. Taky jsem jí pujčila několikrát peníze a už jsem je nikdy neviděla. Nechala jsem jí u sebe několikrát přespat, když se neměla jak dostat domů a ještě nebyla na ubytovně. Když neměla svačinu, tak jsem se s ní často rozdělila, i když jsem kvůli tomu měla potom ještě hlad. A i když tvrdila, že si ode mě napíše SMS naposled (což říkala tak měsíc a půl) propsala mi třičtvrtě kreditu. A já jsem tady ta špatná, protože jsem jí nechtěla půjčit peníze a mobil.

Tak mi tedy tenhle rok nezačal úplně nejlíp. Ale na druhou stranu, nežačal ani nejhůř. I když máme tenhle týden povinnou pracovní sobotu, z čehož nemám vůbec radost. Plánuju totiž o víkendu dopsat další část své povídky a takhle na to už budu asi moc mrtvá. Ale uvidí se.
Snad váš rok začal o něco líp a když ne, tak alespoň o ne o moc hůř.

Knížky přečtené za rok 2014

9. ledna 2014 v 15:09 | Choi Mari
Jako dva předchozí roky, i ten letošní si budu psát seznam knížek, které jsem přečetla. Za rok 2013 to bylo jen 41 knížek. Měla bych se polepšit. Byli roky, kdy stovka pro mě nebyl vůbec žádný problém.
Kdyby někdo chtěl vědět, které z předchozího roku se mi líbily nejvíc, tak se může mrknout sem.

1. 8.1. - Reginald Hill - Deasheads
2. 16.1. - Darren Crown - Angličtina na rovinu
3. 18.1. - Arno Gaiger - Starý král ve vyhnanství
4. 29.1. - Edwige Martinová - Luxus
5. 5.2. - Dawn Frenchová - Drahá Silvie
6. 13.2. - Sarah Winman - Když byl bůh králík
7. 4.3. - Michael A. Stackpole - Tajemný atlas
8. 7.3. - Tore Renberg - Muž, který miloval Yngveho
9. 9.3. - David Sedaris - Naháč
10. 16.3. - M.L. Stedmanová - Světlo mezi oceány
11. 22.3. - Han Moo-sook - Setkání
12. 27.3. - Walt Disney - Lady and the Tramp
13. 29.3. - Walt Disney - The Lion king
14. 1.4. - Walt Disney - Beauty and the Beast
15. 3.4. - Walt Disney - Cinderella
16. 4.4. - Walt Disney - Snow white and the seven dwarfs
17. 5.4. - Walt Disney - Peter Pan
18. 7.4. - Walt Disney - Aladdin
19. 8.4. - Walt Disney - The Rescuers down under
20. 13.4. - Walt Disney - The Jungle book
21. 18.4. - Walt Disney - Toy Story
22. 20.4. - Walt Disney - 101 Dalmatians
23. 3.5. - Autor neuveden - Big Digger helps out
24. 7.6. - Berlie Doherty - Sleeping Beauty
25. 22.6. - Berlie Doherty - The Wild swans
26. 28.6. - Berlie Doherty - Cinderella
27. 6.7. - Berlie Doherty - Snow White
28. 27.7. - Berlie Doherty - Beauty and the Beast
29. 28.7. - Berlie Doherty - Aladdin
30. 29.7. - Berile Doherty - Hansel and Gretel
31. 30.7. - Berile Doherty - The Frog prince
32. 31.7. - Berlie Doherty - Rapunzel
33. 1.8. - Berlie Doherty . Rumpelstiltskin
34. 10.9. - Vic Parker - 50 great stories for 7 to 9 years-olds
35. 28.11. - Micheal Morpurgo - Why the Whales came

Chef's kiss

7. ledna 2014 v 15:48 | Choi Mari |  Variety show
Chef's kiss je dvanáctidílná variety show skupiny U-kiss. Chlapci se proměnily ze zpěváků v kuchaře. Za pomoci Šéfkuchaře Kim Sam vařili a prodávali jídlo v jejich restauraci U-kisSteakHaue.



Můj nej song od Kim Jaejoong - There's only you

4. ledna 2014 v 13:39 | Choi Mari |  Moje nej songy
Kim Jaejoong je jihokorejský zpěvák, skladatel a herec. Narodil se 26.1. 1986 jako Han Jaejoon, přejmenován byl svými adoptivními rodiči (má devět adoptivných sester). Původně byl v hudební skupině TVXQ, ale se svími kolegy Junsu a Yoochunem měli problém se společností (nevyhovující podmínky atd.) a tak od skupiny odešli a vytvořili spolu trio JYJ (zkratka z jejich jmen). TVXQ stále funguje, ale již jen jako duo.
Já miluji jeho sólová alba. Snad ani není jeho písnička, co by se mi nelíbila. Ale There's only you je pro mě naprostou jedničkou.Krásná písníčka o lásce. A navíc ten jeho krásný hlas!


A Gentle breeze in the village

3. ledna 2014 v 9:42 | Choi Mari |  Japonské filmy a seriály
A Gentle breeze in the village je japonský film o dívce chodící do malotřídky v malé vesnici.
Soyo chodí do osmé třídy. Škola do, které chodí u nich na vesnici, není příliš velká. Základní i nižší střední škola (u nás by to byl druhý stupeň základky) jsou v jedné budově. Dokonce je to tak, že základní škola má jednu třídu a nižší střední druhou. Studentů je totiž v celé škole šest. Jsou tam vlastně jen samé holky a bratr Soyo.
Takhle to je do doby, než se přistěhuje student z Tokyo. Chodí do stejného ročníku jako Soyo a Soyo se líbí.

Nic moc se tam neděje. Vlastně mě tenhle film docela nudil.


Tak nějak nám začal nový rok...

1. ledna 2014 v 1:19 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Tenhle rok byl pro mě v mnohým zlomový. Utřídila jsem si myšlenky, zjistila co vlastně chci a jaká chci být a začala si plnit svoje sny. Ze svého seznamu jsem sice smazala asi jenom čtyři nebo pět položek (a nějaké přibyli), ale nějak se začít musí.
Letos jsem spoustu věcí dělala poprvé.
* maturitu - sice až ve druhém termínu, ale na první pokus. Zdárně jsem odmaturovala a ne, necítím se kvůli tomu papíru o nic dospěleji. A ani to nebylo tak hrozný. Ústní maturita je daleko horší než písemná, zvlášť, když jste poslední v abecedě (a z naší skupiny jsem byla).
* návštěva pracovního úřadu - když jsem se šla registrovat nebo zapsat nebo jak se tomu říká, šla se mnou máma. Ale odhlásit jsem se šla sama.Sice jsem tam jen přinesla ukázat papír, ale i tak jsem na sebe pyšná. Já se na úřadech absolutně nevyznám.
* pracovní pohovor - vlastně jsem tenhle rok absolvovala dva. První byl do práce, kde jsem teď. A tam berou vážně každého. Sem tam přišla (do agentury) a řekli mi, kdy můžu začít a ať složím krabičku na CD. Ten druhý byl skupinový a byla to pro mě daleko větší životní zkušenost. Vybraná jsem nebyla. A naštvalo mě, když jsem pak našla inzerát, že na tu samou pozici, na kterou jsem nebyla vybraná, někoho hledají.
* práce - je mizerná, ale zbývají mi už jenom tři měsíce a dva týdny, tak to snad přežiju. A prý tam asi už dlouho nebudu, jelikož jsem pomalá. Takže mě asi vyhodí. Ale svět se nezboří, peníze už mám skoro našetřené.
* první výplata - první výplata byla jen něco přes osm tisíc a protože máma po mě chce každý měsíc pět tisíc, tak jsem z toho moc neviděla. Ale většinu z toho si šetřím na svůj velký tajný plán, který vám určitě řeknu, až bude jistý. Vykládat tady něco, co možná nebude nechci.
* návštěva fotografa - ne, že bych tam v životě nebyla, ale jště jsem úplně sama nikdy nepřišla k fotografovi a neřekla si o fotky. Nedávno jsem to poprvé udělala. A ty fotky se všem hrozně líbí. Doufám, že mi pomůžou k práci v zahraničí.
* kadeřník - sice jsem se nedokázala sama objednat a musela jsem se asi deset minut přemlouvat, abych zaklepala na dveře a vešla, ale nakonec jsem se dokázala sama nechat ostříhat. Což je u mě docela úspěch.

Do nového roku mám jenom pár předsevzetí. Jednoz nich je zkusit si zařídit práci v zahraničí přes Student agency a mezitím přežít ve své práci a nebo chodit na brigády, pokud mě tedy vyhodí.
Další je plnit si své sny. Snad bude příští rok můj seznam o dost kratší...alespoň o víc než pět položek. No...a další předsevzetí vlastně nemám. Snad jen vyhrát alespoň nějakou malou ulzzang soutěž.


A kdyby ste chtěli vědět, jak já trávím poslední den v roce, tak mám jen jeden zvyk. Pustit parodii na King's man od DBSK. Kdysi jsem to našla s anglickými titulkami, ale tentokrát jsem si musela vystačit s čínskými. I bez anglických titulků a bez znalosti původního filmu je to sranda. Obzvlášť jak Jaejoong zakopl o sukni a schodil krále.