Duben 2014

Můj nej song od Amour MiCo - CHAOS

29. dubna 2014 v 13:54 | Choi Mari |  Moje nej songy
Amour MiCo je japonská popová zpěvačka.
MV je na můj vkus až moc barevné a chaotické, choreografie spíš aby se neřeklo, že žádná není. Ale její rap není vůbec žádný a písnička je taková taneční (jako, že při ní má člověk chuť tancovat) a chytlavá. Škoda, že se o chudákovi MiCo nedá víc najít, asi nemá moc zahraničních fanoušků.

Ulzzang typ #1 - Vody není nikdy dost

29. dubna 2014 v 12:29 | Choi Mari |  Ulzzang typy
Asi pře měsícem jsem se zmiňovala, že začnu s typy pro ulzzang. Snad se to bude hosit, když českých ulzzang blogů moc není (vím jen o jednom).
Jednou z velmi důležitých věcí pro ulzzang je jejich pokožka. Není tajemstvím, že Korejci používají velké množství zkrášlovacích, hydratačních a posilujících přípravků na obličej. Až dvacet různých produktů denně pro ně není vůbec žádný problém. Spousta z nich ale svěřila, že je jejich pokožka tak krásná, kvůli množství vody, které vypijí.


Nejde jen o to, pít dostatečně. Jde také o to, co člověk pije. A neochucená a nijak nezpracovaná (pokud se nepočítá úprava ve vodárně) voda je základ. Ze začátku jsem s tím měla celkem problém. Nakonec jsem si ale zvykla a už bych se ke svým starým návykům nevrátila.
Sama osobně piji vodu, mléko, džus, čaj a vyjímečně si cucnu nějaký ten alkohol. Hlavně piji vodu, což je dobré nejen pro pleť, ale i celkově pro zdraví. Přejít z ochucených sirupů a sladkých šťav na čistou vodu se mimo jiné také doporučuje při dietách.

Sosang Korean program

27. dubna 2014 v 16:44 | Choi Mari |  Rady a tipy
Jsem tu s dalším typem na učení korejštiny. Je to jeden z těch lepších neplacených online programů na výuku korejštiny. Program je v angličtině a občas z něj čerpám pro své články o korejštině (pokud jste v angličtině špatní, budete si asi muset počkat na moje články), příkladem může být můj nedávný článek o hangul, který je z většiny přeložený z této stránky a doplněný o moje příklady, obrázky a nějaké dodatečné informace.
Pokud vás Sosang Korean program zaujal nebo se prostě chcete jen mrknout, určitě jděte na jejich stránky. I když jsou v angličtině, myslím, že alespoň číst a psát hangul se z nich dá dobře naučit.

Absolute boyfriend

25. dubna 2014 v 13:07 | Choi Mari |  Taiwanské filmy a seriály
Absolute boyfriend je taiwanský romantický seriál inspirovaný stejnojmennou japonskou mangou.
Gaun Xiao Fei je obyčejná holka. Bydlí vedle Zhonshi, který je její nejlepší kamarád už od dětství. Spolu také pracují ve stejném oddělení i kanceláři ve stejné firmě (nepřišla jsem vůbec na to, co tam vlastně přesně dělají). Xiao Fei je úplně obyčejná a všední dívka. Až na to, že ještě nikdy s nechodila s žádným klukem. Jednoho milovala. A on jí dal docela krutě košem.
Je večer. Xiao Fei jde z práce domů. A uslyší zvonit mobil. Ale ne její. A tak ho najde a zvedne to. Mobil patří Lei Wu Wu. Obchodníkovi ze společnosti Cronos. Lei Wu Wu jí je opravdu vděčný a tak se jí zeptá, co by chtěla za její pomoc. A ona zoufalá, že prý přítele. Jenže to ještě nečekala, že jí řekne, že žádný problém a ať se podívá na internetové stránky na vizitce, kterou jí dá.
Xiao Fei tomu nejpr nevěří, ale zvědavost jí nedá. A tak zkusí objednat svého "pefektního přítele". Když nic jiného, do tří dnu ho může vrátit a nemusí nic platit. Druhý den jí přišel balíček. Spíš balík. Xiao Fei nejprve vyšiluje a volá Lei Wu Wu, jelikož se domnívá, že jí omylem doručili mrtvolu. Je to však robot a spustí ho polibkem na ústa.
Aktivuje jej tedy. A říká si, že si ho užije, než ho za tři dny vrátí. Za tři dny se objeví Lei Wu Wu. Xieo Fei chce robota vrátit. A zvlášť potom, co se dozví, že jeho cena je 300 milionů. Jenže překročila limit tří dnů. Asi o tři minuty. A tak jí nezbývá, než ho splácet. Nakonec se ale dohodnou ještě trochu jinak. Night (takhle ho pojmenovala) bude sbírat informace o ženách, aby mohli vytvořit druhého robota. Má na to tři měsíce. A vrcholem sběru informací má být sex. Jenže Xiao Fei je hodně stydlivá.

Četla jsem kdysi mangu, ale po chvíli mě přestala bavit. Musím říct, že první půlka seriálu a poslední dva díly byli dokonalý (nejlepší byl Zhongshi v kugru :D). Zbytek byl trochu slabší. Některé scény byli neuvěřitelně vtipné a ten konec je tak dojemný. A taková perlička na závěr - herec, co hrál Zhongshi se jmenuje Xie Kun Da.


Hangul

23. dubna 2014 v 14:16 | Choi Mari |  O korejštině
Korejci nazívají svou abecedu 한글 [han-gül] a stejně jako v češtině reprezentují jednotlivá písmena jednotlivé zvuky nebo fonémy (což jsou nejmenší součásti zvukové stránky řeči dle wikipedie). Byl vynalezen na rozkaz krále Sejonga v období dynastie Choson a představen veřejnosti v roce 1443 na Hun-Min-Jeong-Eum (vypadá to jako tabulka, kde je vysvětleno, jak hangul psát). Král Sejong věšil, že jeho lid potřebuje vlastní systém písma svého jazyka, který je lehký na naučení. Před hangul psali Korejci čínsky nebo korejsky s použitím čínských znaků ve složitém systému Idu. Původně abeceda obsahovala 28 písmen, 11 samohlásek a 17 souhlásek.

Ovce jsou všude!

18. dubna 2014 v 20:26 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Původně jsem chtěla tenhle článek napsat až někdy jindy, protože dva články denně mi přijde poněkud moc. Ale pak jsem si řekla, že by bylo fajn se z toho všeho vypsat.
První věc je...zjistila jsem, že miluji nákupy! Mám tu už své oblíbené obchody a skoro každý víkend chodím utrácet. Kdybych si balila, tak za chvíli se mi to už ani nebude vejít do kufru, se kterým jsem přiletěla...No, já stejně potřebuji nový. Nejsem si jistá, jestli by v takovém stavu ten můj chudáček přežil nějaké další cestování.
Zatím jsem utratila nejvíc peněz v Primarku (Pound land je na to totiž až moc levný). Ale zjistila jsem, že Clarie's a Daichman taky nejsou k zahození. Dneska jsem při nečekaném výletu do Yorku (jako že nákupního centra blízko Yorku, přímo do toho města ne) zjistila, že při výprodejích se dají fat pěkný kousky najít i v Next.

(Narcisy jsou tady snad úplně všude.)

A když už jsme u toho nakupování, rozhodla jsem se do své rubriky s ulzzang pokusy přidávat nejen fotky, ale třeba i nějaké typy a návody a tak podobně. Takže se tu možná objeví sem tam nějaký článek o make-upu nebo oblečení...To jen aby jste se nelekli, jestli jste tu správně.
Poslala jsem tenhle týden svůj příspěvek do jedné literární soutěže. V plánu mám zusit ještě nejméně další tři. Jestli můj příspěvek nezvítězí, budete si ho moct přečíst tady. No, a jestli zvítězí, tak by bylo zbytečné to tu zveřejňovat, když cenou je otištění ve sbírce povídek.

(Tohle je tu zatím můj jediný kamarád...Možná bych nějak měla začít říkat.)

Je fakt, že moje angličtina se tu hodně rychle hodně zlepšila...ale můj strach z oslovení lidí ne. Takže kromě host-family a paní učitelky málokdy prohodím s někým slovo (pokud se nepočítají prodavači ptající se, jestli potřebujete tašku). I když na sruhou stranu, dřív bych rozhodně nešla sama jen tak nakupovat.
Měla jsem v úmyslu zůstat u mojí host-family co nejdéle. Rozmyslela jsem si to. Za rok chci zkusit jinou rodinu a nejlépe úplně jinou zemi. Samosebou, že můj vyhlédnutý cíl je Korea, ale spokojím se i s nějakou jinou rodinou tady v Anglii.

(Na tehle dům jsem náhodou narazila na své procházce.)

Já nic proti svojí host-family nemám. Mám je i celkem ráda. Matka má sice svoje chyby, ale ráda si s lidmi povídá a je ke mně docela milá. Ten starší syn je ke mně moc hodný a miluje hudbu. Otce jsem poprvé viděla až minulý týden, protože byl na operaci se zády a bude teď dva měsíce doma. Je to hrozně milý člověk. Dědeček z otcovy strany, co tu byl až do středy, ke mě taky byl moc hodný. Sice se mnou mluvil jak s malým dítětem, ale sestavil mi novou postel (to jako klobouk dolů, když vetchý stařec, co chodí o holy dokáže něco takového). Ve středu odjel a přiletěli matčiny rodiče z Indie. Za dva měsíce se zase do Indie vrátí. Jsou tu pomoct, když je otec po operaci. Nejprv se mi nezdáli, ale včera jsme hráli karty a jsou celkem fajn (děda chudák prohrál).
Problém je ale ten prcek, co se o něj starám. Rok to s ním nějak zvládnu, ale nedivím se, že tu žádná au-pair dýl jak rok nezůstala. Je strašně sebestředný. To děti bývaj, ale normální dítě vám neřekne, že tohle je jejich dům, takže musíte udělat, co řekne a nenazývá vás nehezkými jměny. Matka mi pořád říká, ať jsem k němu milá, že mě pak bude poslouchat. Jenže s ním to nejde po dobrém a ani po zlém.
No a pak mi mírně pije krev, jak si všichni myslí, že nepořádek se uklidí sám od sebe. Jelikož jsou tu prarodiče, tak je tu ještě víc prádla na praní a nádobí na umívání. Taky spolu o hodně víc mluví marathi a moc se mi nelíbí, že jim nerozumím.

(Prej je to strašidelný dům...Strašně bych chtěla dovnitř, ale nevím, jestli se to smí.)

Ale zase abych si tu jen neztěžovala, tak prcek má jednou za čas i světlé chvilky. A díky bohu jsem v pondělí zase do školy (nevím, kdo vymyslel dvoutýdenní velikonoční prázdniny).
V sobotu plánuji nákupy a v neděli nějakou dlouhou procházku, ale taky to možná bude všechno úplně jinak. Řeknu si o peníze a uvidí se.

Jo, už si šetřím na svou vysněnou cestu do Koreje. Zatím mám stranou asi jen 115 liber, ale v přepočtu na naše to zas až tak malá částka není.
...A k tomu nadpisu...Oni fakt byli úplně všude. Cestou do Yorku jsem tak 200 ovcí dohromady viděla určitě.

Fairy-kei

18. dubna 2014 v 17:44 | Choi Mari
Fairy-kei je japonský módní styl dříve nošený staršími Japonkami, aby si zachovali svojí roztomilost. Dnes v něm však našli zalíbení všechny věkové kategorie. Tento styl čerpá inspiraci z pop kultury 80. let. Pro svou roztomilost je často přirovnáván k decoře.


Hlavním rysem jsou pastelové až neonové barvy, volánky, tyl, krajky, podolenky, punčochy, návleky. Hlavním cílem je být roztomilí! Časté jsou výrazné barvy vlasů, paruky a i výrazný pastelový make-up.


Zdroje:

Tousty a cool věci

11. dubna 2014 v 18:51 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Moc jsem si nevšímala trendů mezi dětmi v Čechách, ale v Anglii, co není cool, to nechtějí. Tohle slovo opakují snad v každé druhé větě. Nemám moc ráda způdob, jakým jsou děti v Anglii vychovávány. Strčí se jim tablet, aby byli zticha a nějak se zabavili. Mají deset beden plných hraček a pořád se jim kupují nové. Snad každá den dostávají spousty sladkostí. A nikoho neposlouchají. Úplně všechny určitě ne, ale to, které mám na starosti já jo.

(Hřbitov v Meanwoodu, Leeds)

Cow

10. dubna 2014 v 17:23 | Choi Mari |  Čínské filmy a seriály
Cow je čínský film o osudu jednoho muže a jedné krávy za japonsko-čínské války.
Ve filmu jsou dvě dějové linie. Předtím a potom. Co se dělo před tím a po tom, co se Shandong probral a zjistil, že z celé vesnice přežil jako jediný. Až na krávu. Ta přežila taky. Ta kráva z Evropy, kterou jim dali do úschovy vojáci z 8. oddílu. Prý se pro ní vrátí. A tak se Shandong stará o krávu a čeká, kdy už si pro ní přijdou. Připomíná mu některými vlaatsnomi ženu, kterou si měl vzít. Je tvrdohlavá a nedisciplinovaná jako Niu Er. A tak mu kráva postupně přiroste k srdci a začne jí říkat Niu.

Prý to má být komedie. Nevím, jestli se u toho v Číně smály, ale já teda ne. Přišlo mi to spíš jako drama o lidské (a kravském) osudu.


Obecná charakteristika korejštiny

6. dubna 2014 v 12:09 | Choi Mari |  O korejštině
Mých článků o korejštině zatím moc nebylo, jen pár se slovíčky a jeden o slovesu být či existovat. Korejština je nesmírně složitý jazyk, a tak asi bude lepší, jej nejprve poznat, než se naplno pustíme do jeho učení.

Korejština je národním jazykem příslušníků korejského národa a státním jazykem v obou částech koreje. Počet mluvčích je přibližně 72 milionů (podle odhadů z roku 2004 48 milionů v Korejské republice a asi 24 milionů v Korejské lidově demokratické republice).

(Obrazy vytvořené z 한글 [han-gül] - korejského písma)

Kromě toho hovoří korejsky do jisté míry i příslušnící korejských národnostních menšin, usídlených často už po generace v zahraničí. Největší počet etnických Korejců (asi 1,9 milionu) žije dnes v Čínské lidové republice, především v oblasti Severovíchodní Číny (bývalé Mandžusko). Počet Korejců žijících v Japonsku činí asi 700 tisíc. Na 520 tisíc jich obývá země bývalého Sovětského svazu, Kazchstán a Uzbekistán. Jsou rozptýleni ale také v USA, Kanadě, latinské Americe atd. Odhaduje se, že mimo území Koreje žije přibližně 5,6 milionu Korejců.Zdroj:
Gramatika korejského jazyka - Vladimír Pucek
Obrázky z tumblr.com