Listopad 2014

Národní park Jirisan

28. listopadu 2014 v 12:40 | Choi Mari |  Korea - zajímavosti
지리산국립공원 [dži-ri-san-guk-rib-kong-won] - Národní park Jirisan, byl prvním vyhlášeným národním parkem v Jižní Koreji roku 1967. Slavná pohoří tohoto národního parku se rozkládají na území tří provincií a pěti měst. Krása hor a výjimečné scenérie uděli tyto hory jedněmi z nejznámějších v Koreji. Vrchol Cheonwangbong dosahuje výšky 1915 metrů nad mořem a je považován za pilíř podpírající nebesa. Na území parku se nachází víc jak 10 slavných chrámů. Protože tento park je místem nejzachovalejších pralesů v Koreji, jsou tyto majestátní a mystické hory velmi ctěny.


Jirisan je místo, kde buddhistická kultura velmi prosperovala, a tak je zde zanecháno množství kulturních statků jako například Baekjangam - třípatrová kamenná pagoda (a národní poklad č. 10) - či Silsangam - další třípatrová kamenná pagoda (a národní poklad č. 37) - a jiné.

Brzo letím domů

26. listopadu 2014 v 13:09 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Příští týden už je prosinec a to znamená, že za čytři měsíce letím domů. Už se vážně těším, až si odpočinu a budu moct mluvit jinak než anglicky. A. se na prosinec hrozně těší, jelikož už asi měsíc má v pokoji pověšený adventní kalendář a nemůže se dočkat, až bude moci otevřít první okénko. Všichni říkají, že se o moc zlepšil, co jsem sem přišla, ale mě příjde, že pořád neposlouchá. A ani se moc nedivím, když je víkend a on konečně může být s rodiči a oni s ním ztráví tak čtyři hodiny denně a zbytek vídendu sedí před televizí nebo u iPadu.

Oshare-kei

23. listopadu 2014 v 12:31 | Choi Mari
Oshare-kei je nejen hudební, ale i módní japonský styl. Nejjednodušeji řečeno je to veselý a barevná verze visual-kei. Tento styl je známý zářivými barvami a jeho hudební část se soustředí na šťastné a pozitivní zprávy o přátelství.

(Japonská oshare-kei skupina RoNo☆Cro.)

I ohledně make-upu platí, že veselé a jasné barvy jsou správně. Je možno přidat i oční linky. Jsou i tací, kteří preferují přírodní vzhled a tak se líčí jen střídmě. Samolepky a kamínky na obličeji mohou líčení hezky doladit, uměle řasy taky nejsou na škodu.

About love

18. listopadu 2014 v 11:07 | Choi Mari |  Japonské filmy a seriály
About love je japonský film o lásce mezi lidmi z různých zemí.
Vlastně jde o tři na sebe nenavazující příběhy odehrávající se ve třech různých velkých městech v Asii: Tokyo, Taipei a Shanghai. Jedno mají ale příběhy společné. Mužští protagonisté jsou v zemi jako cizinci. V příběhu z Tokyo je hlavní mužský hrdina Taiwanec a v obou dalších příbězích, v Taipei i v Shanghai, se jedná o Japonce.

Tenhle film můžu vážně doporučit. Nejvíc se mi líbil poslední příběh (a ta herečka je sakra hezká). Jde vlastně o klidný film o vztazích a citech, často nepochopených.


Můj nej song od The Gazette - Chizuru

18. listopadu 2014 v 10:53 | Choi Mari |  Moje nej songy
The Gazette je japonská pětičlenná rocková skupina. Skupina začala v roce 2002 jako trio Ruki (zpěv), Reita (bass kytara) a Uruha (hlavní kytara) v Kangawské prefektuře. Po nějaké době přibrali Aoi (Kytara) a Yune (bicí) ze skupiny Artia, která se rozpadla a začali společně vystupovat jako skupina The Gazette v únoru 2002. První single Wakaremichi vydali v dubnu 2002. Na začátku roku 2003 Yune odešel a vystřídal ho Kai, který nejen usedl za bicí, ale chopil se i vedení skupiny. V roce 2006 poprvé vystupovali mimo Asii, konkrétně v Bonnu v Německu. V roce 2010 byla jejich píseň Shiver vybrána jako opening pro druhou řadu anime Kuroshitsuji.
Stejně jako jejich ostatní MV, i tohle je poněkud pochmurné. Já mám ráda rock, tohle není nic úplně drsného, jejich písničky můžou poslouchat i nerockový nadšenci. Tahle písnička má něco do sebe, i když absolutně netuším, o čem že to vůbec zpívají (japonština není zrovna můj obor, i když představit bych se asi zvládla). Tuším ale, že to nebude zrovna veselé téma. Prázdná houpačka a dívka padající do moře nepředstavují rozhodně nic pěkného.


Afixy - předpony a přípony

14. listopadu 2014 v 13:11 | Choi Mari |  Gramatika
Afix je souhrný termín pro předpony a přípony slova. Existují dva druhy afixů:

1. Odvozovací předpony a přípony
Těmito afixy se od kořene slova odvozují slova nová (tvz. slova odvozená). V korejštině se podle původu dělí na afixy korejské a sinokorejské. Zpravidla se připojují k původním kořenům korejským a sinokorejským, ale se vzrůstajícím počtem přejatých cizích slov se některé připojují i ke slovům přejatým.

Příklady předpon: 올-벼 [ol-bjo] - raná ryže, 대-도시 [de-do-ši] - velkoměsto, 부-위원장 [bu-wi-won-džang] - místopředseda, 여-교사 [jo-kjo-sa] - profesorka, 드-높다 [dü-nop(h)-da] - převysoký, atd.

Rodina

9. listopadu 2014 v 12:10 | Choi Mari |  Slovíčka
가족 [ka-džok] - Rodina
어머님 [o-mo-nim] - matka (velmi formální, používané především vůči rodičům partnera a kamarádů)
%

Hoppang

6. listopadu 2014 v 13:37 | Choi Mari |  Jídlo
호빵[ho-ppang] je korejské občestvení, které se dá najít v celé Jižní Koreji během zimy. Jedná se o bulku z rýžové mouky plněnou fazolovou pastou, curry, zeleninou, sýrem, sladkými brambory atd. Jí se teplý, ohřátý na páře, ale dá se využít i mikrovlná trouba. I když neexistuje žádný specifický důvod, hoppang se v Koreji jedí jen v zimě a v jinou roční dobu jsou k dostání jen ty mražené.

Mimo nejrůznějších náplní, které se pohybují od dýně až pizze, lze použít i jinou než bílou rýžovou mouku. Dá se použít pšeničná mouka nebo můžete mouku ochutit zeleným čajem či jinými bylinkami.


Zdroj:

Hello my love

4. listopadu 2014 v 11:49 | Choi Mari |  Korejské filmy a seriály
헬로우 마이 러브 [hel-lo-u ma-i lo-bü], anglicky Hello my love, je jihokorejský film o všech druzích lásky a jejím přijetí.
Hyo-Jung pracuje v rádiu jako scénáristka a DJ. Její přítel Won-Jae jí slíbil, že až se vrátí z 2 letého studia kuchařského umění z Paříže, tak si jí vezme. Jenže když se vrátí, nevrátí se sám. Spolu s ním přiletí i jeho kamarád Dong-Hwa. Hyo-Jung postupem času zjišťuje, jak až moc hluboké to jejich přátelství je.

Myslela jsem si, že to bude spíš komedie. Komediální prvky by se tam taky našli, ale spíš to je film o lásce. Mezi mužem a ženou, ženou a ženou a mužem a mužem. Hodně se mi líbilo, že se tam tohle téma rozebíralo tak trochu jinak. I když pozvání šamana na vyhnání zlých duchů ze syna jen proto, že je gay, to mě dost překvapilo.


Můj nej song od Yohio - Our Story

4. listopadu 2014 v 11:17 | Choi Mari |  Moje nej songy
Yohio, rodným jménem Kevin johio Lucas Rehn Eires, je švédský zpěvák a skladatel. Narodil se 12.7. 1995 ve Švédsku do muzikantské rodiny. Již v šesti letech se začal učit na klavír a v jedenácti na kytaru. Už od dětství se zajímal o Japonsko a visual-kei, umí také vělmi dobře mluvit japonsky. Debutoval v roce 2009 ve švédké skupině Seremedy, kde byl hlavním kytaristou a také pro ně psal písně. Začali být ve Švédsku známí pro svůj visual-kei inspirovaný vzhled a dopomohl tomu také sám Yohio, který vystupuje v roztomilých lolita šatech. Jako sólista začal v roce 2012 v Japonsku s jeho první písni v angličtině "Our Story'". V roce 2013 skončil jako druhý na Melodifestivalen s převahou hlasů ze Švédska.
V Our Story sice nemá na sobě šaty, ale stejně je roztomilejší a hubenější než ta holka (což neznamená že si nějak stěžuju, já miluju roztomilý lidi). Our story je o lásce. Zpívá: "Je to náš příběh." "Políbím tě v děšti." "Žiju ve snu." a k tomu jeho hlas, který vůbec, ale vůbec, nezní špatně. Video je jednoduché. Prostě výjevy ze zamilovaného života ( i když spíš z té nevinnější stránky) a podzim, i když trochu se sněhem.