Leden 2015

A je to tu zas

29. ledna 2015 v 15:07 | Choi Mari |  Moje (neúspěšné) pokusy o ulzzang
Ano, opět uvidíte můj obličej na několika fotografiích. Některé se povedly více než jiné, určitě budu ráda za všechny názory. Jinak pro informaci, zrovna v tuhle chvíli v Anglii strašně chumelí a to jsem včera viděla kkrokusy a i narcisy před domem vypadají, že budou brzy kvést.

A Dream comes true

27. ledna 2015 v 14:19 | Choi Mari |  Korejské filmy a seriály
A Dream comes true je velmi zvláštní jihokorejský film.
Sang-hyeon je třetiřadý komik s vysokými dluhy z hazardu. Do klubu, kde vystupuje, přijde jednoho večera muž se synem a kufříkem na kód a shání chlapcovu matku. Ta se v klubu nenachází a má údajně žít v Donghae. O něco později tentýž den je Sang-hyeon svědkem nehody onoho muže a slíbí mu, že jeho syna dopraví k jeho matce do Donghae. A tak začíná společná pouť Sang-hyeona a Jae-yeonga. chlapce, který miluje fotbal a jeho nejoblíbenějším hrácem je Park Ji-seong.
Všechno by šlo jako po másle a jejich dobrodružství skončilo velmi rychle. Jenže když dorazili do Donghae, dům Jae-yeongovi matky byl prodaný o nikdo o ní nic nevěděl. Naštěstí sousedka měla telefonní číslo. Jenže nikdo to nezvedal. A tak se jejich cesta trochu protáhla.

Film byl zvláštní. Některé věci jsem tam moc nepochopila. Nejsympatičtější postava byl jednoznačně Jae-yeong a pak Hana. Není to žádný superdrahý velkofilm, ale i tak stojí za zkouknutí.


Můj nej sond od Led apple - 어쩌다 마주친

27. ledna 2015 v 11:31 | Choi Mari |  Moje nej songy
Led Apple je jihokorejský pětičlená rocková skupina. Youngjun, Kwangyeon, Sunghyun, Minyong a I-OH debutovali v listopadu 2010 se singlem Dash, který je předělávkou stejnojmené písně zpěvačky Baek Ji-young. V únoru 2011 I-OH oznámil odchod ze skupiny kvůli nemoci a na jeho místo nasoupil Jaehoon. Zpěváci skupiny Minyong a Sughyun později také skupinu opustili a vystřídali je Hyoseok a Kyumin. Jaehoon byl zvolen leadrem skupiny. V červnu 2013 oznámily comeback a vydali teaser, který byl kritizován, jelikož ukazoval šleny skupiny v baru a pijící alkohol a přitom tři ze členů ještě nebyli plnoletí. Po skončení propagace jejich nového alba leader Jaehoon odešel. V řijnu 2011 do skupiny přibily Keon U a Hanbyul, který přebral vedení. Na začátku roku 2012 vydali teaser k novému albu a vedení skupiny přebral Yougjun. V řijnu téhož roku měli svůj druhý koncert v Japonsku, kterého se Keon U nezúčastníl, musel opustit skupinu ze zdravotních důvodů. V roce 2014 uskutečnili druhé evropské turné. V říjnu 2014 při oslavách svého 4. výročí členové Hanbyul, Kyumin a Kwangyeon oznámily odchod ze skupiny. Na začátku roku 2015 se Kyumin rozhodl skuinu neopustit a do skupiny přibyly Hyunsang a Kyosung.
Písnička je z roku 2011, což znamená, že členy byly v té době Youngjun, Kwangyeon, Jaehoon, Hyoseok a Kyumin (se jim to tam střídá nějak moc často, kdyby dali úplně všechny členy dohromady, tak jim mají snad víc než Super Junior). Příběh je o mladém doktorovi, který vytvářel roboty, ale do jedné z jeho robotek se zamiloval. Jenže to se moc nelíbilo té, co vytvořil předtím a tak svojí sokyni "deaktivovala". Řekla bych, že píseň má být především o žárlivosti (nebo moderní technice). Doporučila bych spíše milovníkům rocku než popu, jelikož to doopravdy spíš připomíná rock.


Místní partikule

25. ledna 2015 v 20:18 | Choi Mari |  Gramatika
Místní partikule -에 se pjí s pozičními slovy a určujě, kde se osoba či objekt nachází.

Poziční slova
위 [wi] - na, nahoře
앞 [ap(h)] - před
옆 [jop(h)] - vedle
아래 [a-re] - pod, dolů, níže
뒤 [dwi] - za
안 [an] - na

Příklad
가방이 교실 있어요. [ka-bang-i kjo-šil-e iss-o-jo] - Batoh je ve třídě.
컴퓨터가 책상 위에 있어요. [kom-pjů-to-ga ček-sang wi-e iss-o-jo] - Pořítač je na stole.
가게가 학교 앞에 있어요. [ka-ke-ga hak-kjo ap(h)-e iss-o-jo]. Obchod je před školou.
강이 잡 옆에 있어요. [kang-i džip jop(h)-e iss-o-jo] Řeka je vedle domu.
아이가 의자 아래에 있어요. [a-i-ga wi-dža a-re-e iss-o-jo] Dítě je pod židlí.
차동자 도서관 뒤에 있어요. [ča-dong-ča do-so-gwan dwi-e iss-o-jo] Auto je za knihovnou.
책이 가방 안에 있어요. [ček-i ka-bang an-e iss-o-jo] Kniha je v tašce.

Leden~

22. ledna 2015 v 13:05 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Po docela dlouhé době jsem tu s dalšími plky z mého života. Moc dlouhý to asi nebude, nic moc se v mém životě neděje. Začněme u počasí. Pršelo, jak jinak, sokor celou zimu. Pak začalo obča svítit slunce a už to vypadalo na předčasné jaro. Na a pak včera začalo sněžit a sněžilo nepřetržitě celý den. Dnes už nesněží a pomalu ale jistě to taje. Malej sice měl ze sněhu radost, já moc ne. Už se těším na jaro.

Ulzzang typ #5 - Rady pro optické zvětšení očí

16. ledna 2015 v 14:39 | Choi Mari |  Ulzzang typy
Je obecně známé, že Ulzzang rádi velké oči. Jenže co když ty moje zrovna velké nejsou? Photoshop by to mohl vyřešit, ale co v reálném životě? Plastika by taky šla, ale co když nechci být "falešný/á", prostě nechci plastiku nebo na to jednosuše nemám peníze? Je pár triků, jak s pomocí make-upu a pár dalších věcí, které mohou pomoci.

1. kontaktní čočky
To je obecně známé, že ulzzang je používají a nedají na ně dopustit. Opravdu je velký rodíl mezi tím, když je člověk má a když ne. Čočky mohou změnit jak velikost, tak barvu. Chcete si vyzkoušet, jak byste vypadali s modrýma očima? Proč ne! A co třeba zelená, fialová, zlatá? Nejen barvy, i velikosti jsou nejrůznější. Těch opravdu velkých bych se ale vyvarovala, jinak budete vypadat spíše děsivě než roztomile či hezky.

Áo dài

16. ledna 2015 v 11:55 | Choi Mari
Áo dài je tradiční vietnamský oděv v současnosti nošen hlavně ženami. Výraz Áo dài byl původně užíván pro oděv, který se nosil na dvoře dynastie Nguyen ve městě Hue počátkem 18. století. Z tohoto oděvu se vyvinulo pětidílné roucho áo ngũ thân , které v 19. a počátkem 20. století nosila šlechta. Od té doby oděv prošel četnými změnami až do dněšní podoby.


Áo dài byl vždy více nošen na jihu než na severu země. Poté, co se ujali vlády ve Vietnamu komunisté byl sice oděv požován za tradiční, ale jeho moderní podoby byli striktně odsuzované. Obrození se tento tradiční oděv dočkal na konci 80. let 20. století, kdy začal být v podnicích a školách zaváděn jako uniforma.

Vietnamské ženy jej dnes nosí především při slavnostích příležitostech. Mimo jiné je Áo dài uniformou vietnamských aerolinií a studentky jeho bílou obdobu nosí jako školní uniformu. Při Vietnamském novém roku a jiných významných příležitostech je oblékán áo gấm (brokátová róba), jež je vlastně Áo dài, jen z jiného materiálu.

Zdroj:

Můj nej song od SHINee - Aside

13. ledna 2015 v 13:33 | Choi Mari |  Moje nej songy
샤이니[ša-i-ni], anglicky SHINee, je pětičlenná jihokorejská chlapecká skupina. Členy jsou Onew, Jonghyun, Mihno, Key a Taemin. Již od debutu v květnu 2008 začali být známí pro svou velmi dobrou synchronizaci. Již v tom samém roce měli svou první variety show SHINee's Yunhanam, který v roce 2010 následovala jejich řada Hello baby. V roce 2011 začali náhravat japonské verze svých písní.
Písnička je jedna z těch jejich pomalých, které jsou (snad) všechny opravdu moc krásné. Je o lásce, ale je spíš sladká než smutná nebo dojemná. Video se moc komentovat nedá, jelikož je z vystoupení ak téhle písni není choreografie. Akorát možná pozor na jejich oblečení, ony když propagovali Dream girl, tak jejich stylisti šlápky pěkně vedle.


Moje oblíbené neasijské filmy

13. ledna 2015 v 12:47 | Choi Mari |  Moje myšlenky
Jsem tu s dalším seznamem neasijských filmů, které mám ráda. Snad vás některé z nich nadchnou stejně jako mě.

Začneme něčím českým a to filmem Tmavomodrý svět. Jedná se o příběh pár odvážných českých letců, kteří za okupace Německem během druhé světové války utekly do Anglie a přidali se k RAF, aby mohli bojovat za svou zemi. Příběh vypráví letec František Sláma, který je uvězněn na Mírově jako politický vězeň a bojuje se zápalem plic. Příběh vypráví místnímu doktorovi. Příběh svůj, ale hlavně jeho přítele a soka v lásce mladého Karla Vojtíška.

Classmates

13. ledna 2015 v 12:08 | Choi Mari |  Japonské filmy a seriály
Classmates je romantický a dojemný japonský film natočený roku 2008.
Jun Shibahara je jedničkou ve školním plaveckém týmu a rád by to dotáhl až na Olympiádu. Jenže se začnou objevovat zdravotní potíže a s plaváním musí přestat. Už to začíná vypadat, že se mu zhroutil svět, když se znovu postaví na nohy a dokoce si za cíl vytičí Tokijskou univerzitu. A to jen díky Jun. Dívce z Hokkaida, která má narozeniny ve stejný den jako on a která si s ním z ničeho nic začala psát. Někdy v té době začne také vídat Hayakawu, spolužačku, která už od prvního ročníku tráví veškerý čas v nemocnici. Kdykoliv se vidí, tak se pohádají.
Jun by hrozně rád viděl dívku, se kterou si dopisuje. Jenže když se dohodnou na místě i času setkání, dívka se neobjeví. Nedlouho poté se stav Hayakawy zhoršil a ona zemřela.

Já teda čekala ten konec hned od začátku, ale i tak to bylo hrozně hezký a dojemný. Rozhodně bych doporučila.