Ty nejlepší knihy za rok 2014

1. ledna 2015 v 14:27 | Choi Mari

Úplně první kniha, která se mi letos doopravdy zalíbila, byla Angličtina na rovinu od Darrena Crowna. Darren je Američan a už víc jak 10 let žije v Čechách, kde vyučuje angličtinu. Ve svojí knize vtipně a jasně ukazuje na základní problémy Čechů s anličtinou (a svoje problémy s češtinou). Rozhodně bych doporučila všem, kdo doopravdy stojí o to, umět anglicky dobře.

Druhou knihou byla Starý král ve vyhnanství od Rakušana Arno Gaigera. Jedná se o příběh jeho vlastního otce, který byl postihnut demencí. Postupně začínal zapomínat všechno a všechny, i vlastní děti. Moc se mi líbil styl, jakým byla kniha napsaná.


Třetí knihou, která mě tenhle rok doopravdy dostala je Když byl bůh králík od Sarah Winman. Je to příběh o Elly. Spíš tedy její příběh, který nám ona vypráví. Elly je obyčejná, ale tak trochu jiná. Má karádku Jenny, se kterou to není zas až tak jednoduché a má nezvladatelné vlasy. Nejdůležitějí ale pro ni není kamarádka nebo rodiče, nýbrž starší bratr Joe. Jeo o ní ví všechno. A to i o dvacet let později, když už jsou oba dospělí. Zná všechna její tajemství, stejně jako on ta její a je jediný, kdo Elly volá ve tři ráno, aby jí řekl pár nedůležitých informací.
Nic nebolí víc, než když na vás váš střed vesmíru zapomene. A Joe po jedné události celosvětového významu zapomene úplně všechno. Vzpomínky se prý vrátí, ale pro Elly je to jedno z nějtěžších období celého jejího života.


Další je Muž, který miloval Yngveho od norského spisovatele Tore Renberga. Jarle byl puberťák a odmítal všechno měšťácké a obyčejné. Měl vyhraněné názory, nejlepšího kámoše a holku, kteoru miloval. Jenže jeden pátek přišel do školy nový kluk. Byl úplně obyčejný, nudný, ale moc hezký a Jarlemu prostě učaroval na první pohled.

Následuje sbírka povídek Naháč od Davida Sedarise. Povídky jsou naprosto báječné a místy neskutečně vtipné. David tam vlastně popisuje svojí rodinu a různé zážitky (řekla bych že s nadsázkou a velkou porcí sarkasmu).

Světlo mezi oceány od M.L.Stedmanové je velmi zajímavý příběh. Strážce majáku a jeho žena jednoho dne najdou na pláži na jejic ostrůvku dítě. Žijí na malém ostrově nedaleko australského pobřeží a kromě několika zvířat jsou vlastně jedinými obyvateli ostrova. Jeho žena Isabele potratila před nedávnem třetí dítě a když najdou malou holčičku a tělo jejího otce, rozhodně si miminko ponechat. Přemluví manžela, aby nález nahlásil až později. Ale co bude, až se někde objeví matka děvčátka?


Velmi zajímavá je také kniha Setkání od Han Moo-sook. Je zasazená do skutečných historických události a ukazuje utrpení pronásledovaných křesťanů a jejich příbuzných v Koreji na začátku 19. století. Všem milovníkům koreje velmi doporučuji.

A poslední je kniha Why the Whales came od Michaela Morpurga. Kniha má sice jen 180 stránek, ale je to první takhle dlouhá kniha, kterou jsem přečetla v angličtině. Příběh se odehrává na ostrově Bryher nedaleko Britského ostrova. Je to příběh Gracie a Daniela, dvou dětí a obyvatel ostrova. Naplanené dřevo, rybaření a vlastní zelninové záhony a políčka jsou pro každého ostrovana velmi důležité a děti musí plout na lodi na nedaleký ostrov do školy. A pak je tu muž, kterému říkají Ptačí muž. Všichni jej znají - dospělí s příběhy o něm straší děti a říkají o něm, že je šílený a nebezpečný. Gracie a Daniel mají zakázáno se k němu přibližovat, i tak ale shodou okolností zjistí, že není šílený, spíš jen opravdu osamělý a že dříve žil na nedalekém ostrově Samson, o kterém se říká, že je prokletý. Děti postupně objeví tajemství Ptačího muže a i důvod oné kletby.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Linhee Linhee | 2. ledna 2015 v 13:56 | Reagovat

Díky za tipy, jestli se někdy dokopu ke čtení tak si určitě něco ze seznamu přečtu :D

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. ledna 2015 v 20:35 | Reagovat

Přiznám se, že jsem ani jednu z výběru nečetla, takže si když tak vzpomenu :-D

3 Sentimental Rabbit Sentimental Rabbit | Web | 6. ledna 2015 v 20:25 | Reagovat

Knížky vypadají všechny dost zajímavě. Myslím si, že si některé letos přečtu a to především Why the Whales, protože by mě vážně zajímalo co se tomu muži stalo a taky Muž, který miloval Yngveho. Poslední dobou bych si vážně chtěla přečíst nějakého severského autora, ale na trillery nemám. Tohle vypadá na příjemné čtení a napsal to Nor, takže je to řadí na horní příčky seznamu na přečtení. Mimochodem máš účet na goodreads.com? :-)

4 Choi Mari Choi Mari | Web | 6. ledna 2015 v 21:46 | Reagovat

[3]: Já bych si taky ráda přečetla víc knížek tam ze severu. A vlastně i z dalších zemí. Je třeba hrozně zajímavé, jak je korejská literatura úplně jiná než ta naše. Na goodreaders účet nemám.

5 Sentimental Rabbit Sentimental Rabbit | Web | 7. ledna 2015 v 18:24 | Reagovat

Já do teď četla hlavně Evropské autory a plánuju i vzdálenější, abych mohla taky porovnat :) Áha, tak to nevadí, jsem si tě chtěla přidat :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama