Únor 2015

A General, a Doctor

24. února 2015 v 11:59 | Choi Mari |  Čínské filmy a seriály
A General, a Doctor je krásný čínský film o doktorovi působícím v rozlehlém a chudém Tibetu.
Nan právě studuje třetí ročník na vysoké zdravotní škole. Kdyby měla dohromady spočítat čas, který strávila společně se svým otcem, nedalo by to dohromady ani půl roku. Její otec je generál a zárověň doktor, je totiž vojenským lékařem nasazeným v nemocnici v Tibetu. Chce, aby jej lidi viděli hlavně jako lékaře. Když se ale opět nedostaví na oslavy Nového roku, rozhodně se Nan se svou matkou jet za ním. Nejprve je Nan velmi odměřená a nedokáže říci svému otci ani "tati", ale jak poznává jeho život v Tibetu, vidí všechny ty vděčné lidi, kterým zachránil život a respekt, který mu jao váženému doktorovi prokazuji, začne postupně měnit svůj názor.

Nevím, jestli byl film pravdivý, titulky nebyli přeložené, ale vypadá to, že asi ano. Každopádně je to krásný příběh a Tibet mě vždy naprosto dostane. Rozlehlá krajina bez ničeho a přesto jsou tam velmi pohostinní lidé.


Call for Love

24. února 2015 v 11:58 | Choi Mari |  Čínské filmy a seriály
爱情呼叫转移 , anglicky Call for love, je čínská romantická komedie o jednom muži a mnoha ženách.
Xu Lang je unavený ze svého stereotypního manželství. A tak když jeho žena opět ve stejnou dobu vaří to samé jídlo a sleduje při tom ten samý seriál jako posledních pár let, navrhne rozvod. Když se poté vydá do opravny, jelikož jeho žena ve vzteku hodila jeho mobilem o zeď, dá mu opravář jiný mobil. Je na něm devět tlačítek, devět žen a devět příležitostí k nevěře. To je totiž to, co Xu Lang chce, nějakou nevěru, aby unikl ze streotypu svého života. Zpočátku tomu nevěří, pak tomu věřit začne, ale potkává samé podivné ženy a nekončí to pro něj vždy zrovna bezbolestně. Jenže jak míjí ženu za ženou, začne si pomalu uvědomovat, že ta jeho žena asi nebyla tak špatná, jak si myslel.

Ne, že by se mi nějak extra líbil, ale dívat se na to dá. Rozhodně to vypadá spíš jako film pro muže, než ženy, jelikož mnohým se asi nebude líbit, jak tam byly ženy zobrazeny.


Hime-kei

22. února 2015 v 11:17 | Choi Mari
Hime-kei se je japonský pouliční styl vyvinutý z hime-gyaru. Hime znamená princezna a to je v tomto stylu klíčové. Jedná se o extrémně dívčí a romantický styl na pomezí lolity a hime-gyaru. Prakticky vzato se jedná o dívky (a možná sem tam nějakého toho chlapce), které rády vypadají a cítí se jako princezny.

(Tohle by měl být typický obrázek hime-kei.)

Můj nej sond od Yiruma - River flows in you

17. února 2015 v 12:19 | Choi Mari |  Moje nej songy
이루마 [i-ru-ma] je jihokorejský skladatel a pianista. Narodil se v únoru 1987. Do latinky se jeho jméno přepisuje dvojím způsobem: jako korejské jméno Lee Ru-ma nebo jako jeho umělecké jméno Yiruma. Na klavír začal hrát v pěti letech. Když mu bylo jedenáct let, odstěhoval se do Londýna, aby studoval na Purcell school of Music. Svoje první album First love, složil a vydal při studiích na King's Collage London. Složil písně pro nejrůznější muzikály, filmy a divadelní hry. I když se stal velmi úspěšným muzikantem, jako jiný jihokorejský muž měl splnit svou povinnou vojenskou službu. Jako vlastník dvojího občanství (korejského a britského) se mohl vzdát svého korejského občanství a do armády nejít. Yiruma se ale naopak vzdal britského občanství a své povinné dva roky si odsloužil na moři. V květnu 2007 se oženil s Son Hye-Im a v srpnu stejného roku se narodila jejich dcera Loanna. Yiruma spolupracoval s mnoha k-pop umělci, jako SHINee, Hyolyn, 2AM, Ailee, atd.

Tuhle písničku znají skoro všichni a nejlepší je si jí prostě poslechnout. Je moc krásná. Je hodně verzí na nejrůznější hudební nástroje. Moje nejoblíbenější jsou kytarová verze od Jung Sungha a houslová od Daniel Jang. Jelikož obě vkládám pod oridinální verzi, tak by to chtěla pár řádek i o těchto chlapcích. Sungha se nejprve učil hrát na klavír, ale přišlo mu to nudné a raději chtěl hrát na kytaru jako jeho otec. Otec jej tedy naučil základy a on se sám hodně rychle zlepšoval, jak se pokoušel hrát, co slyšel. Sám se dokáže naučit písničky poslechem nebo sledováním videí. Nahrál na svůj youtube channel spoustu cover videí a brzy se stal celosvětovou senzací. Složil i některé vlastní písně, měl řadu vystoupení a koncertů a spolupracoval se známými hvězdami jako Narsha, 2ne1, Jason Mraz nebo G-dragon. Daniel je americký Korejec a jeho youtub kanál sice nemá miliony odběralů, jako Sungha, ale číslo jeho odběratelů se vyšplhalo na téměř 200 000, což také rozhodně není málo. Hraje na housle, kytaru a klavír, ale zaměřuje se hlavně na housle.
Nová au-pair

17. února 2015 v 10:09 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Na konci února nebo na začátku března by konečně měla vyjít sbírka, ve které bude i má povídka. Minulý týden jsem dopsala jinou povídku do jiné soutěže, tak třeba taky uspěje. Řekla bych, že je daleko lepší než ta, kterou jsem jim poslala do loňského kola.

Nakoupila jsem si tužky a barvy na malování. Zapomněla jsem ale jaksi koupit štětce, a tak zůstali zatím nepoužité. Ono mi to nikdy nešlo moc ani s vodovkami, tak jsem celkem zvědavá, jak si poradím s akrylovými a olejovými barvami.

Manduguk

13. února 2015 v 13:04 | Choi Mari |  Jídlo
남두국[man-du-guk] je druh korejské polévky. Hlavní ingrediencí je mandu - knedlíček. Knedlíčky v asijské kuchyni připomínají spíše pyrožky, než naše typické knedlíky. Náplní mandu je směs nasekaného či namletého maso, tofu, zelenina a někdy i kimchi. Mandu se uvaří ve vávaru z hovězího bůčku a poté se polévka nalije do misky s orestovaným hovězím, pórkem a přidá se mořská řasa jako obloha.


Některé verze polévky jsou uvařené z vávaru z ančoviček a vyklepnutím vejce přímo do polévky. Někdy mohou být do polévky přidány rýžové koláčky.

Zdroj:

A Little love never hurts

10. února 2015 v 12:21 | Choi Mari |  Korejské filmy a seriály
사랑해서 남주나 [sa-rang-he-so nam-džu-na], anglicky Alittle love never hurts nebo Love doesn't go away, je jihokorejské padesátidílné rodinné drama.
Všechno to začíná u konce vztahu Song Mi Joo a Joeng Jae Min. Jae Minovi se nedaří získat práci a chodí věčně pozdě na jejich schůzky. Když konečně získá práci, nejen díky záchraně dcery společnosti Winner group před zlodějem, ale hlavně díky svým schopnostem, chce Mi Joo požádat o ruku. Jenže to nejde tak, jak by mělo. Eun Ha Kyeong, dcera vlastníků společnosti a jeho team leader, si z něj vystřelí a on dorazí na místo, kde se chtěl vyslovit, o několik hodin později. Mi Joo se kvůli tomu rozhodne s ním rozejít.
Ze začátku to jde ztěžka, ale oba postupem času nacházejí novou lásku. A také jejich rodiče a sourozenci. Celé drama se točí kolem tří rodin a jejich různě propletených vztahů. Odráží mnoho z korejského vnímání rozvodu a celkově rodiny, randění a svatbu lidí rozdílného původu.

Některé momenty jsem umírala smíchy. Někdy jsem se ale chytala za hlavu, co že to sakra dělají (ne, žádné postelové scény se nekonaly, tohle je korejský seriál). Nebyl nejhorší, ale mezi ty dobré by se taky zařadit nedal. Kdyby to nějak scucly nebo já nevim...prostě padesát dílů je moc. Možná by mohl být dobrý film, ale jako takhle dlouhý seriál to za moc nestálo. Moc se to protahovalo a některé scény byli naprosto zbytečné. I když uznávám, že naprostá většina herců byla moc sympatická (sem si to vlastně pustila, protože jsem chtěla vidět Hong Soohyun v akci).


Knížky přečtené za rok 2015

6. února 2015 v 14:53 | Choi Mari
Loňský rok jsem jich přečetla 35, ten předchozí 41. Schválně jaké číslo to bude letos. Jen doufám, že ne menší než deset. Doufám, že narazím na ještě zajímavější knihy než v roce 2014.

1. 5.2. - Michael Morpurgo - War Horse
2. 17.3. - Kris, Rob, Matt & Dave - Zmrzlina a smutek (Kyanid a Štěstí 2)
3. 18.3. - Rupert Fawcett - Bez vodítka: z tajností psího života
4. 19.3. - Ryuunosuke Akutagawa - Tělo ženy a jiné povídky
5. 25.3. - Steven Erikson - Potoky Krve
6. 6.4. - Garth Nix - Lepší Sobota
7. 23.4. - Mlok - Cena Karla Čapka 2009
8. 1.5. - Philip Pullman - Zlatý kompas
9. 21.5. - Darren Shan - The Vampire's assistant
10. 10.6. - Johan Wolfgang von Geothe - Faust
11. 19.6. - James Becker - The Nosferatu scroll
12. 19.6. - Tomáš Prokůpek - AARGH!
13. 25.6. - David Sedaris - Když vás pohltí plameny
14. 27.6. - Garth Nix - Lord Neděle
15. 29.6. - Kerri Sakamoto - Elektrické pole
16. 1.7. - Quais Akbar Omar - Pevnost devíti věží - Příběh afghánské rodiny
17. 21.6. - David Wong - John na konci umře
18. 26.7. - Philip Pullman - Jedinečný nůž
19. 27.7. - Sjón - Měsíční kámen
20. 28.7. - Michal Vaněček - Chceš-li pobavit boha, seznam jej se svými plány
21. 4.8. - Marek Slouka - The Visible world
22. 6.8. - Yasutaka Tsutsui - Konec stříbrného věku
23. 11.8. - Philip Pullman - Jantarové kukátko
24. 14.8. - Chris Clave - Včelička
25. 16.8. - Will Wiles - Péče o dřevěné podlahy
26. 19.8. - Urmila Chaudharí - Dětská otrokyně: Prodány, odvlečeny, zapomenuty
27. 20.8. - Stephen Clarke - Tak pravil hlemýžď
28. 24.8. - Brian Wilson Aldiss - Temné světelné roky
29. 28.8. - John Crace - Poplach, dítě!
30. 30.8. - Oscar Wilde - Zločin lorda Artura Savila
31. 2.9. - Yasutaka Tsutsui - Peklo
32. 14.9. - Andrzej Pilipiuk - Upír z činžáku
33. 20.9. - Pokoj č. 13 - sbírka povídek různých autorů
34. 25.9. - Shoko Tendo - Ve stínu jakuzy
35. 29.9. - Lenka Teremová - Láska Online
36. 3.10. - Davic Sedaris - Jsi ďábel
37. 7.10. - Tenkrát za totáče - sbírka povídek různých autorů
38. 8.10. - Stanka Hrasteljová - Čínská zeď
39. 17.10 - Gerd Ruebenstrunk - Rebelové věčnosti
40. 20.10. - Matthew Dicks - Paměti imaginárního kamaráda
41. 21.10. - Asko Sahlberg - Pírko
42. 25.10. - Roald Dahl - Podivuhodný příběh Henryho Sugara a jiné povídky
43. 1.11. - Madeleine Rouxová - Asylum
44. 21.11. - Brandon Sanderson - Vyjednavač
45. 6.12. - Joe Hill - Vánoční říše
46. 11.12. - Leah Chishugi - Dlouhá cesta z ráje
47. 15.12. - Oscar Wilde - Strašidlo cantervillské
48. 17.12. - Chuck Palahniuk - Strašidla
49. 25.12. - Ben Dolnick - Na dno duše

Ogokpap

4. února 2015 v 13:20 | Choi Mari |  Jídlo
오곡밥 [o-gok-pap] je tradiční korejský pokrm připravený z dušené rýže smíchané s luštěninami nebo obylninami, tradičně ječmenem, prosem, jáhly a sójovými fazolemi, ale složení se může měnit. Obvykle je tento pokrm připravován koncem zimy, obzvláště za prvního ůplňku v roce. Už ze složení lze vidět, že se jedná o velmi zdravý a tělu prospěšný pokrm plný vitamínů a minerálů.

Protože léto v Koreji je velmi horké a vlhké, mnoho lidí ve středověku zemřelo během léta na nejrůznější nemoci. Lidé začali věřit, že když sní koncem zimi ogokpap, dodá jim to vše potřebné a ve zdraví přečkají horké léto. V současnosti jej mladí lidé jedí, protože věří, že tak budou v následujícím lunárním roce pilnější a pracovitější.


Ještě padesát let zpátky byla živá tradice sdílení tohoto jídla mezi sousedy. Chtěli prokázat vděčnost a lásku k sousedům a tak si v sousedství navzájem dávali ogokpap. Také se říkalo, že pokud člověk dostane ogokpap od tří různých sousedů, bude mít neuvěřitelné štěstí v novém roce. Bohužel se se změnou společnosti tato tradice pomalu vytratila.

Zdroj: