Březen 2015

Už jsem doma

27. března 2015 v 23:49 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Jestli si někdo vzpomíná, tak jsem kdysi psala, že se mi zadařilo a v jedné knížce bude moje povídka. Začátkem března jsem se konečně dočkala (se to kvůli nečemu opozdilo). Takže pokud někde narazíte na knihu Literární naděje České republiky, nezapomeňte si přečíst mou povídku Noc Na hradě. V naději, že se třeba najde nějaká ta zkušenost v oboru herectví nebo modeling jsem si udělala profil na novetvare.cz, což je vlastně něco jako česká verze starnow.co.uk, akorát ne tak dobrá.

Na začátku února jsem měla narozeniny. K. koupila dort a koupila mi jako dárek tričko a pyžamu (a vybrala vážně hezké kousky). To mě jen utvrdilo v tom, že než pojedu domů, musím jim všem něco koupit. Muselajsem toho pro nědělat hodně, víc než většina jiných au-pair dělá a A. byl občas na zabití, ale byli ke mě vážně milí.

Anglicko-korejské slovíčkové kvízy

26. března 2015 v 9:52 | Choi Mari |  Rady a tipy
Jedná se o kvízy s nejrůznějšími tématy jakobarvy, zvířata, dny v týdnu, atd. K jednotlivým slovům není výslovnost, jen hangul. Jsou tam i hodně jednoduchá cvičení, na kterých si můžete kromě korejštiny procvičit i angličtinu (zvlášť,pokud sobojím teprve začínáte). Mě osobně dávají nejvíc zabrat čísla (i když to asi ve všech jazycích).


Můj nej song od Kim Tae Woo - Cosmic girl

24. března 2015 v 18:11 | Choi Mari |  Moje nej songy
Kim Tae Woo je jihokorejský zpěvák. Narodil se v roce 1981 jako nejmladší dítě (má dvě starší sestry). Debutoval v roce 1999ve skupině G.O.D, kde měl pozici hlavního zpěváka. Skupina se rozpadla v roce 2006, kdy všichni členové byli příliš zaneprázdění sólovými aktivitami, Tae Woo nevyjímaje. Ten rok totiž vydal své první sólové album. Další album vydal v roce 2009, po návratu z vojenské služby. V roce 2009 byl také ve variety show Invincible youth, kterou ale musel opustit kvůli operaci hrdla. V roce 2011 se oženil s Kim Aeri a mají v současnosti 2 dcery. V roce 2014 se G.O.D. po osmi letech dali opět dohromady a vydali album k jejich 15. výročí.
Písnička je příjemná a Tae Woo má hezký hlas. MV je mírně divé. Na začátku jsou dvě děcka a taholka dá klukovi nějaký řetízek. On - dejme tomu, že dvacet let později - pracujev baru a dá ho nějakýmu chlápkovi, který má ten samý, jenže v jiné barvě. A pak přiletí jeho láska z dětství z vesmíru, jelikož je "Cosmic girl". No a pak ho nechá azase zmizí. Moc jsem ten příběh nepobrala. Jo a toho kluka hraje Lee Dong Wook.


Corner with Love

24. března 2015 v 17:14 | Choi Mari |  Taiwanské filmy a seriály
Corner with Love je romantický taiwanský šestnáctidílný seriál o lásce mezi bohatou princeznou a chudým umělcem.

Yu Xin Lei je bohatá, krásná a má dokonalého, milého, bohatého a krásného sounebce Shan Dong, pro kterého by udělala vše a on pro ni. Protože Shan Dongovi rodiče se jí zeptají, zda-li by nauvařila jedno ze slavných taiwanských jídel na hostině, vydá se na průzkum shanghaiských restaurací, aby našla to, co by se měla naučit připravit. Xin Lei se totiž dokáže naučit vše, co si zamane. Narazí na velmi chutné ústřicové omelety, které by ráda připravila. Jenže ten, kdo je připravuje, Qin Lang je ten samý mladík, se kterým měla nedávno tu čest se setkat a nebylo to zrovna nejpříjemnější. Nakonec souhlasí a pomůže jí a vše je naprosto dokonalé.
Jednoho dne ráno se ale Xin Lei probudí a její rodiče nikde, jen na klavíru je zpráva, že rodina zbankrotovala a rodiče nechtěli, aby si tím vším prošla a tak utekly. Jediné, co jí nechali, byly klíče k jejich domu na Taiwanu. A tak byla sama, bez peněz, bez domu, který se vydražil v aukci a bez služebnictva. Její zasnoubení bylo zrušeno, protože její rodiče utekly s penězi rodičů jejího snoubence a jediný, na koho se v tu chvíli mohla spolehnout byla Xi Xian - její dlouholetá přítelkyně a služebná - a právě Qin Lang, který jí podpořil, když nikdo jiný nebyl kolem. Ten si myslel, že když se konečně vrátil domů do Taipei na Taiwanu, že už Xin Lei nikdy neuvidí. Ona se ale náhle jednoho dne objevila a tvrdila, že jeho dům patří její rodině a že tam zůstane, protože stejně nemá kam jinam jít.

(Moje oblíbená písnička z tohohle seriálu. Dokáže neskutečně zvednout náladu.)

Začátek se mi moc nelíbil a na můj vkus tam bylo trochu moc ubrečených scén, ale i tak se mi tenhle seriál moc líbil. Hodně se mi líbilo, jak tam bylo vyobrazeno, že někdy říct pravda a vyznat lásku je vážně těžké a zvlášť, když si jeden moc nevěří. Alan Lou jako Qin Lang byl naprosto boží a Barbie Hsu jako Xin Lei taky nebyla špatná. Rozhodně jsem od jejího jména neočekávala, že by mohla být tak dobrá herečka. Moje srdce si získala i hudba, která se v seriálu objevila a nepovedené scény, které byly ukázány v posledním dílu byly neskutečně legrační.


Cult party-kei

19. března 2015 v 18:21 | Choi Mari
Název cult party-kei byl původně názvem butiku s oblečením z druhé ruky, který byl později přejmenován na Virgin Mary. Z konceptu obchodu se vyvinul módní styl cult party-kei. Tento styl má některé shodné rysy s dolly-kei a mori-kei. Všechny tři styly jsou charakteristické vrstvením látek a doplňků. Cult party-kei je zaměřen spíše na roztomilost, na rozdíl od těch dvou ostatních, které vypadají spíše starověce než roztomile.


Sloveso být a nebýt

18. března 2015 v 9:21 | Choi Mari |  Gramatika
Existují dva způsoby, jak vyjádřit tato slovesa. První z nich je slovesem být, existovat, nacházet se 있다[it-ta] a jeho opakem 없다[ob-ta].

침대가 있어요. [čim-de-ga is-so-jo] To je postel.
샐리가 잡에 없어요. [sel-li-ga džip-e ob-so-jo]. Sally není doma.
교실에 컴퓨터가 있어요. [kjo-šil-e k(h)om-pjů-to-ga is-so-jo] Počítač je ve třídě.
친구가 있습니다. [čin-gu-ga is-süb-ni-da] Mám kamaráda.
질문이 있습니까? [čil-mun-i is-süb-ni-kka] Nějaké otázky?
돈이 없습니까? [don-i ob-süb-ni-kka]? Nemáš peníze?

Dalším způsobem je 이에요/있어요[i-e-jo/is-so-jo] převést do záporu jako 아니예요[a-ni-je-jo].

저는 학생이에요. [čo-nün hak-seng-i-e-jo] Jsem student.
저는 학생이 아니예요. [čo-nün hak-seng-i a-ni-je-jo] Nejsem student.
우리는 가족이 있습니다. [u-ri-nün ka-džok-i is-süb-ni-da]. My jsme rodina.
우리는 가족이 아닙니다. [u-ri-nün ka-džok-i a-nib-ni-da] My nejsme rodina.

Vliv knih

13. března 2015 v 11:14 | Choi Mari |  Přemítání nad citáty
"Všechny moje nápady jsou ukradené z knih, co jsem četl."
Phillip Pullman

Knihy jsou zdrojem nápadů a názorů a myšlenek mnohých lidí. A mnoho lidí se jimi inspiruje. Čtení miluji. Knihy jsou neskutečné věci. Mnoho z nich mě nějak změnilo, inspirovalo a bylo se mnou, když se jiní nestarali. Jeden z mých snů je psát a psát dobře a být lidem inspirací. Mohou za to knihy. Knihy (a pár filmů) mi dodali ty nápady. Částečně je to kvůli nim, že mám sny a plány, které mám. A že píši.

Diary

10. března 2015 v 11:25 | Choi Mari |  Čínské filmy a seriály
妄想, anglicky Diary, je temný a pochmurný čínský psychologický film, o ženě trpící schizofrenií.

Winnie ráda píše její deník a vyrábí dřevěnné loutky. Velmi jí trápí její rozchod se Sethem, bývalým přítelem. Poté, co jí její nejlepší kamarádka dodá odvahu se seznámý s Rayem, který pracuje ve stejné kanceláři, kde předtím pracoval Seth. Vše zpočátku vypadá idilicky. Jenže věci nejsou tak úplně, jak je Winnie vidí nebo slyší.

Musím smeknout před Charlene Choi, obsazenou v hlavní roli. Ženu trpící schizofrenií zvládla opravdu dobře. Člověk by si i mohl myslet, že jí doopravdy trpí. Ten konec jsem sice čekala už od začátku, i přes to se tam ale oběvilo něco, co bych nečekala. Pokud vám nevadí temné filmy a rádi zkoumáte lidskou psychiku, tenhle film je přímo pro vás.

Můj nej song od SPEED - Pain

10. března 2015 v 9:48 | Choi Mari |  Moje nej songy
SPEED je jihokorejská sedmičlená chlapecká skupina. Členové Taewoon, Sungmin, Jungwoo, Kwanghaeng, Kangho a Noori byly původně členy smíšené skupiny Co-Ed school spolu se čtyřmi dívkami (nyní členkami F-ve dolls) a debutovali v říjnu 2010. O rok později debutovali dvky jako podskupina F-ve doll a v roce 2012 debutovali chlapci jako podskupina SPEED. Ještě před debutem Kangho opustil skupinu, aby se mohl věnovat herecké kariéře a tak se zbylými členy debutoval Jungkook, účastnk Superstar K3. Měsíc po debutu byl do skupiny společnost přidán Sejoon. V září odešli dva členové Kwanghaeng a Noori a byly nahrazeni Yoonhwan a Taeha. V lednu 2013 skupina vydala první album Superior SPEED. V lednu 2015 bylo známeno, že bude mít skupina comeback se dvěma novými členy a stanou se devítičlenou skupinou.
Písnička na první poslech připomíná To you od TEEN TOP, ale to je tm, že obě písně napsal a složil ten a samý člověk. Píseň je chytlavá a energycká, stejně tak i choreografie, která sice nepatří mezi nejsložitější, ale je koukatelná a dle mého i tak vážně dobrá.


Numerativy

7. března 2015 v 21:07 | Choi Mari |  Slovíčka
Numerativy jsou neúplná podstatná jména používaná za číslem, pokud se vyjadřuje počet něčeho. Například, pokud se zaptáte, koli myší někdo má, on neodpoví mám dvě myši, ale číslo a numerativ. Numerativy jsou korejsky nazývané 수분류사 [su-bul-lju-sa].

Používané s korejskými číslovkami
[ge] - používá se pro věci a předměty, často když není znám přesný název, často například u dětí
[gwon] - používá se pro knihy
[gwa] - používá se pro lekce
그루 [gü-ru] - používá se pro kmeny a stromy
[bun] - požívá se pro minuty a osoby, ale v honorifikačním významu
[džang] - používá se pro ploché předměty jako mapa, lístek na autobus nebo list