Duben 2015

Jegichagi

30. dubna 2015 v 13:13 | Choi Mari |  Korejské hry
제기차기 [dže-gi-ča-gi] je hra tradičně hraná při Lunárním novém roce. K této hře je potřeba jegi (제기 [dže-gi]), které se dá snadno vyrobit. Jedná se o malý loupek mincí nebo kamínek, který je omotán tenkým papírem nebo látkou. Člověk může hrát sám nebo ve skupince.


Způsobů hraní je nespočet. Jedna z nejčastějších her je, že vyhrává ten, kdo jegi nejvíckrát kopne, aniž by jej upustil. Dá se také mířit na cíl, snažit se překonat s jegi určitou vzdálenost nebo si kopat v kruhu s přáteli. Jedna zverzí zaké je, natáhnout síť, rozdělit se do týmů a hrát jakousi obdobu voleyballu.


Zdroj:

Kimi wa petto

28. dubna 2015 v 10:47 | Choi Mari |  Japonské filmy a seriály
きみはペット [kimi wa petto], anglicky You're my pet, je desetidílná romantický japonský seriál o mladíkovi, který se stane domácím mazlíčkem.
Sumire Iwaya je dokonalá: je chytrá, vysoký a dobře vykonává svou práci žurnalistky. Jen na chlapy nějak nemá štěstí. Její přítel se sní zrovna před několika dny rozešel a je unavená z toho, jak moc se snaží naplnit očekávání ostatních. Jednoho dne po cestě z práce nejde před domem, kde bydlí, velkou kartonovou krabici a v ní spícího zraněného mladíka. Jelikož jí velmi připomíná jejího již zemřelého psa Momo, odtáhne krabici domů, ošetří ho a uvařímu kaši. Když se druhý den vrátí z práce, doufá, že mladík už dávno odešel domů.
Jenže neodešel a moc se mu do toho ani nechce. Je schopen udělat skoro cokoliv, aby mohl zůstat. A tak souhlasí i s tím, že se stane domácím mazlíčkem bez jakýchkoliv lidských práv. Vychází spolu dobře a všechno to vypadá až idylicky, než k Sumire do kanceláře nastoupí její dávná láska a dají se dohromady. Ono by se asi komukoliv špatně vysvětlovalo, jaký je vztah mezi ním a jeho lidským mazlíčkem.

Matsumoto Jun jako Momo byl naprosto kouzelný. Překvapily mě ty jeho taneční výstupy tam. Rozhodně je tohle seriál, kde se člověk pořádně zasměje. Můžu jedině doporučit.


Můj nej song od Kim Hye Ri - Spring comes

28. dubna 2015 v 9:24 | Choi Mari
Kim Hye Ri je jihokorejský zpěvačka narozená roku 1993. Se svým singlem Spring comes debutovala v únoru 2013.
Písnička je romantická, příjemná, ale smutná, stejně jako videoklip. Z MVmůžu říci, že je to o tom, že někdy tě ten, kdo tě miluje opustí, protože nemá jinou možnost nebo tě nechce zranit. Každopádně si ale myslím, že si písnička zaslouží vícenež šest tisíc shlédnutí, Hye Ri má silný a moc krásný hlas.


Pes Jindo

25. dubna 2015 v 16:04 | Choi Mari |  Korea - zajímavosti
진돗개[džin-do-ge], česky pes Jindo,je lovecké plemeno z ostrova Jindo z Jižní Koreje. Podobně jako pes Dingo v Austrálii byl původně venkovským psem na některých korejských ostrovech. Vyvinuly se křížením nejrůznějších psích plemen, nejvíce ale připomínají psy z Akity. Geneticky jsou nejblíže finských špitzům.Barvu mohou mít bílou, žlutohnědou, šedou, černou s pálením nebo žíhanou.Uši mají vzpřímené. Štěnatům se staví až příbližně po půl roce života.


Jsou známí pro svou jemnost, přátelskost a věrnost. Vyžadují hodně péče, pozornosti a pohybu. Ploty zahrad by měli být vysoké alespoň 6 stop, protože Jindo majísilné zadní nohy a tak dokáží skákat poměrně vysoko. Jsou to velmi aktivní a inteligentní psy, kteří vyžadují častou interanci s lidmi nebo jinými psy. Díky své inteligenci se povely a triky učí poměrně snadno. Pokud jsou dlouho sami a nudí se, najdou si vlastní zábavu a někdy to může být k nelibosti majitele (kopání děr pod ploty, ničení nábytku, atd.). Ze stejného důvodu není moudré je nechávat žít venku. Když mají přístup do domu, necítí se osamělí anenudí se tak snadno.

Jsou to velmi dobří hlídací psy, snadno rozliší přátele od cizinců. Korejská armáda jepoužívá jako hlídací psy na svých základnách. Jenvzácně štěkají a mnohdy si neberou jídlo od nikoho jiného než od majitele. Někteří Jindo se bojí tekoucí vody, takže se neradi koupají. Někdy se bojí i deště nebo přecházení mostů nad řekou.

Zdroj:

Moje oblíbené neasijské filmy

14. dubna 2015 v 14:08 | Choi Mari |  Moje myšlenky
Mám tu další výběr neasijských filmů, které se mi líbily. Některé jsou sice v očích většiny propadáky, alejá je mám ráda.

Začneme něčím ne úplně veselým. Začneme s Leonem. Akční filmy a ještě ke všemu o nájemných vrazích moc nemusím, tenhle je ale výjimka. Ten vztah, který mi ani teda nepřišel milostný, spíš jako že trochu jiný, mezi nájemným vrahem a malou holkou je zajímavé téma. Vtipná tam byla ta jeho kytka. Už od začátku ukazovala, že i když vraždí pro peníze, má srdce.

Po tomhlene úplně milém filmu si dáme jeden o něco milejší, i když je poněkud starší (byl natočen kolem doby,kdy se moje máma narodila). Řeč je Noci na Karlštejně. Není moc českých filmů, které bych měla ráda. Tenhle alepatří k těm, které ráda mám a hodně. Je to historický, trochu vtipný, jsou tam chytlavéa hezké písničky a královna tam má naprosto boží vlasy (vím, že je to paruka, ale jako dítě jsem snila o tom, že takové mít jednoho dne budu). Četla jsem i knižní přrdlohu a ráda bych šla na tuhle hru do divadla. Tohle je jeden z málafilmů, které bych mohla vidět znovu a znovu.

(Memories of a Geisha)

Překlad #2 - Praha

13. dubna 2015 v 12:38 | Choi Mari |  Rady a tipy
Tak je tu druhá část překladu, tentokrát o Praze. Chtěla jsem toho přeložit víc, ale ostatní věty byly příliš komplikované, tak třeba někdy jindy. Třeba někdo tyhle věty někdy využije.

프라하체코수도이다.
[pü-ra-ha-nün če-k(h)o-e su-do-i-da]
Praha je hlavní město České republiky. (doslova spíše jako: Praha je české hlavní město.)

인구는 약 200만 명으로 체코에서 가장 큰 도시이다.
[in-gu-nün jak i-bek-man mjong-ü-ro če-k(h)o-e-so ka-džang do-ši-i-da]
S populací 2 miliony obyvatelje největším městem České republiky.

스타레 몌스토
[sü-t(h)a-re mje-sü-t(h)o]
Straré město

스미호프
[sü-mi-ho-fü]
Smíchov

지슈코프
[dži-šu-k(h)o-fü]
Žižkov


Elegant gothic aristocrat

11. dubna 2015 v 17:59 | Choi Mari
Elegant gothic aristocrat je japonský módní sty linspirovaný oblečení střední a vyšší šlechtystředověku a 19. století. Povětšinou se jedná o elegantní styl, který má spíše zahalovat než vystavovat na odiv. Sukně bývají dlouhé, jak tomu bývalo kdysi a i halenky a blůzy mají často dlouhé rukávy. Vesty a dlouhé zimní kabáty jsou také součástí módy.


Jako doplňky se nenosí jen nejrůznější šperky a doplňky do vlasů, ale i rukavičky, slunečníky, klobouky, čepce, čelenky, živůtky a korzety. Nezapomíná se na kožené tašky a aktovky. Šperky a doplňky bývají nejčastěji s motivy perel, růží, křížů a jiných gothických motivů.

Obojí, kalhoty i sukně, se nosí do pasu. Sukně a šaty nemusí být vždy dlouhé, ale většinou bývají. To samé platí pro kalhoty. Pro každodenní nošení stačíjednoduché outfity jako halenka se sukní a pro muže (pokud tonejsou jedni z těch, co raději šaty)nějakélelegantní sako.

Můj nej song od SHU-I - あちゃこちゃSORRY

8. dubna 2015 v 11:30 | Choi Mari |  Moje nej songy
SHU-I je jihokorejská pětičnená chlapecká skupina, která je ale převážně činná v Japonsku a i většina písní je v japonštině. Členové jsou Hwang Inseok, Jun Changhyun, Park Hyungjun (jeho mladší bratr je model Park Hyungseok), Park Minho a Park Jinseok. Debutovali s digitálním singlem Bomb Bomb Bomb v září 2009. Od roku 2011 pakpůsobily v Japonsku. V roce 2013 se vrátili nakorejskou scénu s novým minialbem.
Písnička není špatná, docela chytlavá, ale v některých místechmi přijde, že k ní choreografie moc nesedí. Jinak tančí celkem dobře, i když spíše jednodušší choreografie (oproti jiným korejským skupinám), ale tak v Japonsku na to zas až tolik nekoukají. Jinak to MV nemám ani tušení, o čemmá být. To teda ani písnička, protože znalosti japonštiny mám na bodu mrazu a možná i níže. Ale nemám tušení, proč šli běhat a pak do sauny.


KO One return

8. dubna 2015 v 10:59 | Choi Mari |  Taiwanské filmy a seriály
KO One return je čtvrtá řada ze Zhongji série o KO One. Tento taiwanský fantasy seriál má 30 epizod.
Všechno to začalo, když Wang Da Dong úspěšně poslal Lie Bei zpět do Železné dimenze (v seriálu existuje 12 dimenzí) a když se vracel do Zlaté dimenze, tak se sice vrátil úspěšně, ale o 10 let později. Nejen ale, že je to o deset let později, ale jeho Síly jsou pryč, jeho škola vypadá komletně jinak a zmizeli i Battle points a pohlešují se všichni ti, co byli schopní Síly použít. To vše zjistí s pomocí Duan Chang Ren, který mu byl blízký i v době před deseti lety a který už celých těch deset let vyšetřuje, co se stalo se všemi uživateli Sil. Aby našel víc vodítek, rozhodne se Wang Da Dong nastoupit do své staré školy do třídy KO One. Přeci jen ještě nedostudoval. Ředitel školy z toho nemá moc radost, ale to je jen maličkost oproti tomu, jak to nakrkne KO One z doby o deset let později.

Bylo to celkem vtipné, ale nejde mi do hlavy, jak to mohlo být na Taiwanu a v Číně tak populární. Připomínalo mi to některé filmové verze anime nebo mangy. Nemohla bych to doporučit, ale ani nedoporučit. Nebylo to nic extra, ale zase to ani nebylo až tak hrozný. Vůbec jsem za celých třicet dílů nezaregistrovala, že Jiro Wang, který hrál Wang Da Dong hrál i v seriálu Absolute Boyfriend, který už mám také shlédnutý.


Překlad #1 - Česká republika

4. dubna 2015 v 19:19 | Choi Mari |  Rady a tipy
S učením jazyka člověku pomáhají i překlady nejrůznějších textů. Tak jsem si řekla, že bych rpo nadšence korejštiny mohla zkusit překládat (prozatím jen lehké a velmi krátké) texty, že by to třeba někomu pomohla. Prozatím tu máme tři věty o naší republice (i tak mi to ale trvalo věky). Zkoušela jsem to překládat se slovníkem, ale tamjsem z těch, co jsemnevěděla, našla jen jedno (chce to obsáhlejší slovník) a takjsem se musela spolehnout na google překladač opravovaný selským rozumem. Tak doufám, že to nekomu alespoň trochu pomůže.

정식 국가 명칭은 체코공화국이다.
[džong-šik guk-ga mjong-čing-ün če-k(h)o-kong-hwa-guk-i-da]
Oficiální název země je Česká republika.

체코어로는 체스카 레푸블리카라고 한다.

[če-k(h)o-o-ro-nün če-sü-k(h)a re-p(h)u-bül-li-k(h)a-ra-go han-da]
Česky se nazývá Česká Republika.
(pozn. jako, že tam mají napsanou českou výslovnost, u první věty jekorejský název.)

1993년 1월 1일 체코슬로바키아연방 해체로 분리 독립하였다.
[il-čon-gu-bek-gu-šip-sam-njon il-wol il-il če-k(h)o-sül-lo-ba-k(h)i-a-jon-bang he-če-ro bul-li dong-nib-ha-jot-ta.]
1. ledna 1993 se Československá federativní republika rozdělila.