Srpen 2015

Že prý...

29. srpna 2015 v 11:21 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Deníčkoidní článek tu byl poměrně nedávno, on měl totiž zpoždění kvůli tomu, že byl počítač v servisu.Tenhle je plánovaný (mám je vždycky naplánované na konec měsíce). A jako první bych ráda zmínila nový obleček mého blogu. Trvalo mi to skoro hodinu a po velmi dlouhé době nené bílý.

Jinak jsem se chtěla hlavně zmínit o tom, jak mě z pracovního úřadu poslali k psycholožce na bilanční cosi. Bylo nás tam celkem osm, dělalijsme různé testy a prý nám to pomůže v budocnupři hledání zaměstatnání, abysme věděli, na co se hodíme a taky při hledání rekvalifikačních kurzů. Byly tam tři muži (všichni jen se základním vzdělání - já si myslela, že v dnešní doběalespoň ten výučák má každý) a já a čtyři další osoby něžného pohlaví. Byly to fajn lidi. Ty výsledky už zas až tak fajn nebyly (i když výslednou zprávu dostanu až příští pátek).

Z korejské učebnice #2

27. srpna 2015 v 16:27 | Choi Mari |  Rady a tipy
Po nějaké době tu pro vás mám zase další korejštinu a tentokrát opět z mé náboženské učebnice. Sice ne každý je křesťan, ale slovíčka se určitě hodí, i když jsou zaměřena na tuhle oblast.

죄는 하나님께서 창조하신 모든 것을 바꾸어 버렸어요.
[če-nün ha-na-nim-ge-so čang-džo-ha-šin mo-dün go-sül ba-ku-o bo-rjo-so-jo]
Hřích změnil vše, co Bůh stvořil.

Hua Mulan

25. srpna 2015 v 13:02 | Choi Mari |  Čínské filmy a seriály
花木兰, anglicky Hua Mulan, je film natočený na motivy čínské legendy o děvčeti, které to svými schopnostmi a vytvalostí dotáhlo až na generála.
Mulan byla jediným dítětem válečného veterána, její matka zemřela. Vždy se raději věnovala kung-fua jiným bojovým uměním než vyšívání. Její otec už není nejmladší a je i nemocný a tak, když přijdou vojáci a ohlásí, že každá rodina musí poslat jednoho muže do armády, Mulan ví, co by měla udělat. Jestli jí objeví,jestli se někdo dozví, že není muž, zabijí ji. Pro svého otce je ale ochotná to riskovat. Ve výcvikovém táboře potká svého kamaráda z vesnice Tygra, který jí se vším pomůže, i se skrytím její identity. Netrvá ale dlouho a Mulan narazí v horkých pramenech na Wentaie, jednoho z jejích spolubojovníků. On pozná, že ježenou, ale nevidí jí do obličeje a takneví, že je to Mulan.

Tohle nění špatný film, rozhodně lepší než ten animák. Tohle je o něco reálnější (i když Mulan tam nevypadá úplně jako chlap). Jestli člověk čeká, že se to té pohádce od Disneyho bude nějak podobat - ne, nebude. Většina filmu jsou bitvy a mrtvoly a Mulan si postupem času nedělá hlavu ani tak z toho, že by někdo mohl objevit, že je žena, jako spíše z toho, že její přátelé umírají, ona musí zabíjet a dál to už asi nesnese. Říkala jsem si, že tam ten jeden herec připomínal Jackieho Chana. Nebyl to Jackie, byl to jeho syn Jaycee. No a taky překvapil ukrajinský herec Vitas. Cizince jsem v tomto filmu nečekala.


Můj nej song od 2ne1 - Go away

25. srpna 2015 v 12:22 | Choi Mari |  Moje nej songy
2NE1 je jehokorejská dívčí skupina. Název se vyslovuje jako To anyone nebo Twenty one. Členky jsou Dara, Minzi, Bom a CL. Debutovaly v roce 2009 s písní Fire. Nedlouho po debutu měli i vlastní reality show 2NE1TV. Několikrát spolupracovaly s Big Bang. V roce 2011 debutovali v Japonsku s japonskou verzí Go away.
MV je zvláštní. Konec vypadá jako příšerná kravina, ale když jsem si pročetla komenáře, tak to vlastně dává smysl a je to vážně dobrá myšlenka. Písnička sama je (jestli se dá soudit dle MV) o děvčeti, kterému chlapec, kterého ono děvče velmi milovalo, řekne, ať táhle a ona se s tím hodně dlouhou dobu neumí smířit.


O věčném čekání

21. srpna 2015 v 15:23 | Choi Mari |  Cesta ke snům
V posledním deníčkoidním článku jsem se zmiňovala, že jsem stále nezaměstnaná. To pořád ještě platí. Za posledních čtrnáct dní jsem byla na čtyřech pohovorech a vždy se ozvali zpět, akorát, že ne s kladnou odpovědí. Ještě, aby toho nebylo málo, tak jsem při registraci musela čekat na pracáku celý tři hodiny, protože přede mnou tam bylo ještě asi 140 lidí. Bylo to hned potom, co jsem čekala taky něco kolem tří hodiny v nemocnici, protože máma sebou na tuhle procedúru potřebovala doprovod. Byl to vážně skvělý den.

Plátek růže

18. srpna 2015 v 13:11 | Choi Mari
Báseň, kterou jsem napsala někdy začátkem roku 2012. Mě se líbí, ale žádné umělecké veledílo to určitě není.

Každý lístek té růže bílé,
jako čerstvý padlý sníh,
každý lístek, dítě milé,
neobsahoval jediný hřích.

Qien Xiesen

18. srpna 2015 v 13:02 | Choi Mari |  Čínské filmy a seriály
錢學森, anglicky Qian Xiesen, je biografický film o čínské vědci, který byl géniusem v oboru střel, tryskového pohonu a vesmírných raketoplánů.
Qian Xiesen odcestovat studovat do USA v roce 1935. Po vystování byl předním vědcem v oboru tryskového pohonu a pracoval na několika projektech pro americkou armádu i námořnictvo. Během druhé světové války bylo všechno v pořádku, ale pak se u něj objevilo pár jeho kolegů, kteří řekli, že jim je to líto, ale do třiceti dnů bude muset opustit. Zemi nakonec opusti nemusel a chvíližil poměrně klidným životem. V roce 1950 však byl zadržen a vyslíchán FBI jako podezřelý ze spolupráce s komunisty. Ač z vyšetřování vyšel jako nevinný, rozhodl se jítzpět do Číny. Chtěl by tam předat své znalosti a pracovat na programu jaderných střel i přes nedostatek peněz i vybavení.

Hádám, že Číňané natáčí filmy s cizinci daleko raději než Korejci. Tady to byly nejen Američané, ale i Rusové. Dokonce překvapily i dvěma skladbami od Bedřicha Smetany. Tenhle film byl moc hezký a zajímavý. O vědcích a ještě ke všemu asijských zas až tolik filmů není. Hodně se mi líbilo, že Xiesen chtěl jít domů a všem dokázat, že i přes zaostalost a nedosatek snad všeho, to dokáže a jeho země bude na stejné úrovni jako na západu. Na konci byl na chvíli záběr, o kterém si myslím, že je autentický z doby před tím, než Xiesen zemřel vroce 2009. Hlavní herec Chen Kun je velmi sympatický a asi čtvrtina nebo třetina filmu je v angličtině.


Love on that day

5. srpna 2015 v 17:25 | Choi Mari |  Čínské filmy a seriály
爱在那一天 , anglicky Love on that day, je čínská romantická komedie odehrávající se v malém přístavním městečku.
Xiao Ya je sirotek. Přede dvěmi lety přišla při zemětřesení o rodiče a tak teď žije s tetou a strýcem vjejich hotýlku. Jejich hotel není tak úplně obyčejný, zamilovaná dvojice si tam může na určitou dobu schovat dopisy a až si pro ně přijdou, budou mít pokoj zdarma. Xiao Ya má dva nejlepší kamarády. Jedním z nich je Yun, který hraje azpívá v kapele a také dělá DJ ve vlastním radiu. Tang Guo pracuje v obchodu s mlékema jogurty a snaží se číst lidem budoucnost. Jednoho dne řekne Xiao Ya, že narazí na svou lásku brzy, přimo a zuřivě. Přímo ale Xiao Ya narazí se svým skůtrem do Martina. Martin se později ubytuje v hotýlku jejího strýce a tety, protože tam kdysi dávno potkala jeho matka jeho otce a to je člověk, po kterém on již velmi dlouho pátrá.

Tahle komedie nebyla špatná. Byla milá, sladká a místy vážně vtipná. Hodně mě zaujal hlavní herec Mario Maurer (syn Němce a thaiské Číňanky).Prý se film částečně odehrával v Thaisku, čehož jsem si ani vůbec nevšimla.