10 důvodů, proč milovat Asii

23. října 2015 v 18:31 | Choi Mari |  Moje myšlenky
Nějakou dobu už jsem nic na téma týdne nenapsala a když jsem se tak koukala na tohle, dostala jsem nápad. Já Asii miluji a spousta dalších lidí taky. Spousta těch ostatních ale nechápe proč (třeba moje starší sestra...nebo rodiče....spolužáci...mohla bych pokračovat...), tak proč nenajít deset důvodů, které by jim to mohly vysvětlit? Tak jdeme na to!

1. Architektura
Tohle byla taková úplně první věc, co měna jmenovitě na Číně a Japonsku doopravdy zaujala. Architekturu mám ráda i normálně, čím starší tím lepší a ještě líp. Mám mocráda zámky a hrady a kostely a různé paláce. V Asii to sice není zas až tak ozdobné jak u nás, tedy ne úplně na první pohled, ale i tak je to pěkné na pohled.


Je tu také pár zajímavých věcí, které byste o architektuře tam na východě měli vědět. Třeba že na tradiční stavby v Japonsku se nepoužívají hřebíky, prostě to do sebe pasuje líp jak lego. Mosty a brány myjí v Japonsku často červené, to proto, že červená je považována za šťastnou barvu. Indický Taj Mahal je hrobka, pokud jste to jetště do teď nevěděli (a trvalo jim dvacet let to postavit). Hong Kong je město s nejvíce mrakodrapy na světě.


2. Jazyky
Ony nejen pěkně zní, ale i hezky vypadají. To si vemte takovou Evropu, kde máte s jistými obmněnami jen latinku a azbuku a pak Asii, kde má skoro každý jazyk vlastní písmo a v Indii mají skoro dvacet různých jazyků. Hodně mě překvapilo, když jsem narazila na to, že spousta lidí v Mongolsku používá především ruštinu, když mají takový hezký a zajímavý jazyk.

V Asii se nachází přibližně 2 200 jazyků, zatímco v Evropě je to něco kolem 260. Pět nejtěžších jazyků pro anglicky mluvící lidi jsou kantoncká a mandarínská čínština, arabština, korejština a japonština. Čínská gramatika je oproti čínskému písmu a výslovnosti poměrně jednoduchá. Hindi se píše z leva do prava, stejně jako evropské jazyky. Oproti tomu hebrejština se píše z prava do leva. Čínština se sice také píše tradičně z prava do leva, ale k tomu ještě od shora dolů. V japonštině je to převážně stejné jako v čínštině a oba jazyky nedělají mezery mezi jednotlivými slovy, celé věty se píší dohromady bez mezer.

3. Tradiční oděvy
Ty naše pěkně vypadají, pravda, ale vyděliuž jste ty v Asii? To je teprve něco. Navíc to není jen kimono a qi pao (takový ty čínský šaty), ono je toho daleko víc.

Ve středověku byl vČíně jedině císař oprádněn nosit žluté oblečení, chudí se oblékali do modré nebo černé. Sárí se nenosí jen v Indii, ale i v Pákistánu, Nepálu, na Srý Lance, Bangladéši a v Afghánistánu.


4. Móda
Asiati a zejména Japonci jsou velmi nápadití a to se hodně projevuje i v oblasti oblékání. Ono taky když nosí skoro pořád školní uniformy, tak když můžou, tak je jasné, že se obléknou jak chtějía je jim jedno, co si o nich ostatní myslí. Navíc mají hodně moderních verzí tradičního oblečení, které taky vypadá neskutečně pěkně.

V Asii lidé často nosí roušky, zejména v zimě, kdy je nejpravděpodobnější, že by člověk mohl mít nebo chytnout nějaký druh nachlazení nebo hůře. Takže i roušky se staly módním kouskem a dají se najít i nejrůznější potisky. Shanghai je považován za nejmódnější město v Asii,následované Tokiem. Jižní Korea je nejlépe oblékanou zemí na světě.

5. Jídlo
Já osobně mám velké zkušennosti s indickým jídlem, které miluji a pak s halvou, kterou též miluji. Nějak jsem zatím neměla moc šancí ochutnat jiné asijské jídlo, s výjimkou pekingskí kachny (kterou si rozhodně nekupujte mraženou, protože ta stojí za starou bačkoru, v restauracích oproti tomu chutná báječně). Sice jsou věci, které v životě jíst nechci (třeba taková chobotnice), rozhodně bych ale v budoucnosti ráda ochutnala daleko více asijských pokrmů.

Takovou menší zajímavostí může být, že v Kambodži jsou tarantule jedním z tradičních jídel. Prý se dříve jedli jen v neúrodných letech, ale nějak v jídelníčku zůstali i když už nikdo nehladoví. První zmrzlina byla pravděpodobně vynalezena v Číně. Ve východní Asii se sice jí hůlkami, oproti tomu v Indii, Pákistánu a arabských zemích se jí převážně rukama. V Číně se sice nejí psy a kočky, ale člověk tam může ochutnat vrabce, mořské koníky, hady nebo škorpióny. Asijské ovoce durian je prý lahodné, ale také je ne zrovna vábně cítit. Na Filipínách prý můžete narazit na grilované kostky sražené kuřecí krve.


6. Tradice a kultura
Taky máme tradice a kulturu, bohužel ale nejsou tak známé a dodržované jako ty v Asii. Já sama osobně moc českých tradic neznám, moje rodina pořádně neslaví ani ty Vánoce. Kultura v tom smyslu jako v Asii tu taky moc není, i když by bylo moc fajn, kdyby se při slavnostních příležitostech nosili tradiční české oděvy a jedli se na nový Lunární rok tradiční jídla (pokud bysme tedy Nový lunární rok vůbec měli).

V Koreji a ve Vietnamu se nový Lunární rok počítá jako narozeniny. Také věk se počítá podle lunárního kalendáře, nejčastějito bývá o rok více než u ostatních zemí. Spousta zemí nejen ve východní Asii má takový zvláštní zvyk - nevadí, když se lidé stejného pohlaví objímají nebo se drží za ruce, ale u lidí opačného pohlaví jeto tabu. Moje spolužačka z Vietnamu říkala, že tak to u nich prostě je. Pokud se chce někdo držet za rukuse svou drahou polovičkou, dělají to v soukromí. Korejci jsou velmi benevolentní v náboženství a to samé Japonci. Nepřijde jim vůbec zvláštníjít v neděli do kostela na mši a ve středu se ak stavit pomodlit v buddhistické svatyni. V Číně je svatební oblečení červené, protože červená barva má přinášet štěstí.

7. Krásná krajina
Ta naše taky není špatná. Přeci jen toho je ale v Asii o něco víc. Třeba taková mongolská step má neco do sebe. Stejně tak Tibetská náhorní plošina, čínský nebo vietnamský venkov, japonská rýžová pole nebo třeba pralesy v Indii nebo Thaisku.


8. Úcta a respekt
A to nejen ke starším obyvatelům. Spousta asijských národů to má dáno již jako jazykem. Například korejština a její stupně mluvy (podle formálnosti) a jaonština se spoustou zvořilostnéch přípon. V Jižní Koreji dnes iž možná jsou, ale donedávna nebyli vůbec žádné domovy důchodců, protože děti respektují své rodiče a ve stáří mají povinnosti se o ně postarat. A to nejsou jen tyhle země a není tojen o rodičích.

Rodina a vzdělání má v Asii první místo. Velmi důležitá je také píle a tvrdá práce. Stále je běžné pro celou rodinu, jakožto i prarodiče, žít pohromadě. Mnoho obyvatel Asie jsou buddhisté a ti jsou tak nějak přirozeně velmi úctiví.

9. Národní hrdost
Stejně jako obyvatelé USA jsou i obyvatelé Asie velmi často hrdí na svůj původ. Nevím jak vy, ale já zatím nepotkala moc Čechů, co by svou zemi milovalo, bylo by na ní hrdo a byly by ochotni se pro ni bít nebo dokonce i zemřít. Nevím přesně jak jeto v arabské části onoho kontinentu, ale alespoň u východní části jsem si téhle hrdosti všimla nejedou. Mnoho mimo Asii narozených Asiatů je i tak hrdá na svou kulturu, zemi a kořeny, i když tam třeba nikdy ani nebyly a nemluví rodným jazykem svých rodičů.

10. Moderní kultura
Nebudu si nic nalhávat, i mě k Asii přitáhlo anime, manga, filmy a pěkní dobře zpívající chlapci. Mám ráda i moderní asijskou módu a variety show a četla jsem i pár asijských knih, kterébyly velmi zajímavé. Zase ale bez těhle moderních věcí bych nikdy nepoznala, jak krásný může být hanbok, nezačala by se mi líbit kaligrafie nebo historické oblečení (ano, částečně za to mohou i asijské animované seriály,historické filmy a móda). Taky by mě asi jinak nikdy nenapadlo se zajímat o čínské menšiny. Nebo si zjistit, že Thaisko je vlastně království.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Japonskoo.cz Japonskoo.cz | Web | 1. listopadu 2015 v 9:46 | Reagovat

Pěkně sepsané :-) Jinak se mi moc líbí Tvůj sloupec se sny a cíli, doufám, že bod 74 je zdárně splněn :-)

2 Choi Mari Choi Mari | Web | 1. listopadu 2015 v 11:51 | Reagovat

[1]: Ještě ne, nějak jsem se ještě neodhodlala zajít si do čajovny.

3 Japonskoo.cz Japonskoo.cz | Web | 1. listopadu 2015 v 17:00 | Reagovat

Nevadí, kdyžtak potom doporučuju ozkoušet genmaichu, ne každému sice sedne, ale je to třeba můj oblíbený čaj. Jinak sencha je taková vděčnější klasika :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama