Leden 2016

Hořko-sladký měsíc

31. ledna 2016 v 19:10 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Chtěla bych se vámsvěřit s ne úplně příjemným zážitkem. Na jednom webu se mi ozvala jedna "modelingová" agentura, že prý hledají někoho jako já a že by rádi pozvali na casting. Tak jsem tedy šla na casting s tím, že když hledají modelky, tak je třeba budou fotit a třeba dokonce oblečené. Nebyl to ten případ. Prakticky vzato mi nabídli, jestli bych nechtěla dělat do porno průmyslu. Nic proti lidem, kteří si tím vydělávají, ale já rozhodně po téhle kariéře netoužím. Navíc mi tam řekli, že prý bez pracování i v tomhle odvětví nikdy kariéru v modelingu neudělám. To, že bych si jednoho dne jako modelka skutečně vydělávala, není úplně pravděpodobné, ale hrozně ráda bych jim dokázala, že i bez 18+ videí a fotografií to jde.

Překlad #3 - Korejští Idol a Hallyu wave

24. ledna 2016 v 15:51 | Choi Mari |  Rady a tipy
Už dlouho tu nebylo nic společného s korejštinou a dlouho tu nebyl ani žádný překlad. Tak jsem se rozhodla, že je čas pro to, abych se zase pokusila něco přeložit.

아이돌
[a-i-dol]
Idol

논란
[nol-lan]
Debata, diskuze

아이돌 스타는 주로 청소년과 가장 높은 인기를 얻는 연예인을 말한다.
[a-i-dol sü-ta-nün džu-ro čong-so-ňjon-gwa ka-džang no-p(h)ül in-ki-rül on-nün jon-je-in-ül mal-han-da]
Jako Idol se většinou označuje osobnost populární mezi teenagery a mladými dospělými.

한국 가요
[han-guk ka-jo]
K-pop, korejská populární hudba

드라마
[dü-ra-ma]
Drama, seriál

2009년 대한민국의 아이돌 그룹 동방신기는 한국 그룹 최초로 도쿄돔 무데에 섰다.
[i-čon-gu-ňjon de-han-min-guk-e a-i-dol gü-rup tong-bang-šin-ki-nün han-guk gü-rup če-čo-ro to-kjo-dom mu-de-e sot-ta]
Jihokorejská Idol skupina TVXQ byla v roce 2009 první korejskou skupinou, které se dostalo té pozornosti vystoupit v Tokyo Dome.

2012년에는 싸이의 <강남스타일>이 세계적으로 인기는 끌었다.
[i-čon-il-šip-i-ňjon-e-nün ssa-i-e gang-nam-sü-ta-il-i se-kje-džok-ü-ro in-ki-nün kkü-lot-ta]
V roce 2012 si získal PSY-ův Gangnam style popularitu po celém světě.

(Zelo ze skupiny B.A.P)

Jména korejských skupin
서태지와 아이들
[so-te-dži-wa a-i-dül]
SeoTaiJi and Boys

듀스
[ďju-sü]
DEUX

빅뱅
[big-beng]
Big Bang

소녀시대
[so-ňjo-ši-de]
Girls' Generation

투애니원
[tu-e-ni-won]
2ne1

PS: Pokud vás zajímá nějaká určitá skupina, ráda doplním.


Zdroj:

Gyaru

15. ledna 2016 v 14:42 | Choi Mari
Slovo gyaru je vlastně japonskou skomoleninou anglického slova girl. Vzniklo to na začátku sedmdesátých let, kdy bylo poprvé použito jednou značkou džínů v reklamě. Gyaru je rozděleno do mnoha podtslyů, pár věcí mají ale všechny společné: bělené vlasy, až přehnaně zdobené nehty a velmi výrazný make-up.

Oblečení je velmi dívčí či ženské a často se řídí současnými módními trendy. Leopardí potisk a džínovina je velmi populární, stejně jako miniskukně a velmi krátké šaty. Hondně populární jsou též školní uniformy a návleky. Od věci také nejsou roztomilé věci, nějaká ta krajka či kimono, obzvláště letní yukata. Boty na podpatku jsou téměř nutností.

(Gyaru Kana Urushihara)

Vlasy či paruky (které nejsou žádnou vzácnostáv tomto stylu) bývají černé jen velmi vzácně. Nejčastější jsou všechny možné odstíny hnědé a blond. Dají se najít i pastelové barvy, i když jen vajímečněpo celé hlavě a sem tam se dá také najít děvče s ombre. Ofina není žádným pravidlem, gyaru dávají spíše přednost patce nebo vlasů zcela bez ofiny. Jedním z hlavních znaků gyaru jsou právě vlasy, které bývají vyčesávané, často s různými příčesky, aby měli vlasy větší objem. S kudrlinkami rozhodně taky nikdy nemůžete šlápnout vedle.

Nehty jsou často až extrémně dlouhé a přehnaně zdobené, i když přehnaně zdobené jsou v tomto stylu i další věci jako mobily, tašky atd. Zdobené jsou nejen laky a kamínky, ale mnoha jinými věcmi jako velmi krátké řetízky, atd.


Make-up bývá hodně výrazný. Dříve bylo hodně populární opálení, což dnes už spíše ustupuje do pozadí. Zvětšovací kontaktní čočky, černé linky a falešné řasy jsou nutností. Trocha růže na tvář a ne úplně křiklavá rtěnka jsou také dobrá volba.

U tohoto stylu je stejně jako u lolity dobré myslet na každý detail a proto také nezapomenout na klobouky či doplňky do vlasů, batůžky, kabelky a doplňky. Nejlépe nějaké třpitivé výrazné náhrdelníky,nějaké ty náramky a prstýnky. Ale i s něčím elegantním a decentnímse určité dá pracovat.


Zdroj:

Pouštění draků

9. ledna 2016 v 14:13 | Choi Mari |  Korejské hry
Pouštění draků je tradiční korejskou zimní zábavou nejen pro děti, ale i dospělé. Tradičně jsou draci vyráběni z ručně dělaného morušového papíru obdélníkovitého tvaru s kruhovým otvorem uprostřed. Morušový papír se ale v dnešní době často nahrazuje jinými lehkými materiály,např. nylonu. Kostra draka je tvořena bambusovými tyčkami a může nebo nemusí mít ocas. Papír je pomalován jasnými barvamy a často je na něm i korejská kaligrafie.

(Jak udělat moderní papírovou verzi draka.)

Jednou z činností populární nejen v Korei je "souboj draků". Jde o to svým drakem přeříznout šnůrku soupeřova draka,aby ten se tak odporoučel k zemi. V Korei se k tomu využívá speciální druh draků, který se mírně liší od toho tradičního a nemá ocas.

V Severním Gyeongsang se v roce 2011 pořádal Mezinárodní festival pouštění draků Uiseong, kterého se zůčastnilo přes sto nadšenců z dvaceti sedmi různých zemí světa.


Zdroj:

Knížky přečtené za rok 2016

5. ledna 2016 v 11:56 | Choi Mari
Je teprve pátého, ale už mám dočtěnou jednu knížku a tak opět začínám svůj seznam, stejně jako poslední čtyři roky.

1. 5.1. - John Brown - Služebník temného boha
2. 12.1. - Edmund de Waal - Zajíc s jantarovýma očima
3. 16.1. - Lee Sueng-u - Ta druhá strana života
4. 17.1. - Rudyard Kipling - Bajky i nebajky
6. 22.1. - William Shakespeare - Marná lásky snaha
7. 31.1 - Brian Herbert, Kevin J. Anderson - Pekelná díra
8. 4.2. - Pamela Druckermanová - A dost!
9. 7.2. - Helga Weissová - Deník 1938 - 1945
10. 10.2. - Arthur Conan Doyle - Ztracený svět
11. 14.2. - Edgar Rice Burroughs - Umělí lidé na Marsu
12. 23.2. - Joe Hill - Černá krabice
12. 3.3. - Rob Grant - Kolonie
13. 15.3. - Robert A.Heinleim - Sirotci oblohy
14. 27.3. - Robin Sloan - Nonstop knihkupectví pana Penumbry
15. 16.4. - Ben Aaronovitch - Řeky Londýna
16. 22.4. - Grant Naylor - Červený trpaslík
17. 30.4. - Džít Tháil - Narkopolis
18. 10.5. - Edith Whartonová - Triumf noci
19. 15.5. - Grant Naylor - Lepší než život
20. 17.5. - Doug Naylor - Poslední člověk
21. 18.5. - Terry Pratchett & Gray Jyllife - Nefalšovaná kočka
22. 19.5. - Barbie Probert-Wright - Little girl lost
23. 4.6. - Shin Kyong Sook - Někde zvoní telefon
24. 28.6. - Donald Westlake - Jak neuloupit smaragd
25. 22.7. - Hisao Kimura - Japonský agent v Tibetu
26. 30.7. - Ingeborg Jacobsonová - Vlčí dítě
27. 13.8. - Etgar Keret - Najednou někdo klepena dveře
28. 28.8. - Jack London - Bílý tesák
Michael Morpurgo - Kensuke's kingdom
Alice Kraemerová - Jak komunikovat s Japonci aneb Nebuďme xenofobní

Ty nejlepší knihy za rok 2015

2. ledna 2016 v 21:43 | Choi Mari
Jako i v předchozích dvou letech, i letos mám seznam knih, které mě za uplynulý rok nejvíce zaujaly. Odkazy na předchozí dva roky jsou pod menu vedle seznamů přečtených knih.

První kniha, která mě v roce 2015 zaujala, je kniha War Horse od světoznámého spisovatele Michela Morpurgo. Kniha je trochu jiná než film, ale u obojího jsem brečela a havně na konci. Doporučuji obojí, jak knihu, tak i film, jen si k tomu vemte nějaký ten kapesník. Už podle názvu se dá svadno odhadnout, že je to příběh nikoho jiného, než koně. Postarší farmář nemá moc štěstí a tak pije. Jednoho dne na trhu v opilosti koupí koně, mladého hřebečka. Jeho syn Albert si ho zamiluje a vytrénuje ho a pojmenuje jej Joey. I když se to zdá nemožné, naučí jej i tahat pluh a ostatní práce na poli. Jenže pak přijde první světová válka a nejsou peníze a Albertovu otci nezbyde než Joeyho prodat do armády. A Albert Joeyimu slíbí, že ho najde, ať se stane cokoliv.

A je tu konec...

2. ledna 2016 v 21:34 | Choi Mari |  Cesta ke snům
... roku. Což taky znamená konec měsíce (ano, chtěla jsem to psát o něco dřív, nebo alespoň včera, ale přišla jsem z práce a vytuhla a probudila se dnes odpoledne) a to znamená deníčkoidní zápisek! Takže si držte klobouky a jdeme na to. Začneme tím, co se stalo na začátku měsíce a to bylo splnění jednoho z méno snu: jít na koncert nějakého mého oblíbeného umělce. SHINee byly úplně první Korejci, které jsem si kdy oblíbila a tak jsem na ten koncert prostě jít musela. (Navíc to bylo zadarmo.) Mělo to pár much a někteří fanoušci to s tím fanouškováním přeháněli (slečna, co seděla vedle mě, byla sice milá, ale neslyšela jsem pak chvíli na pravé ucho).