Únor 2016

Sbohem, drahý únore...

28. února 2016 v 13:54 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Začneme hned na záčátku. Na začátku února jsem měla narozeniny. Neměla jsem duhový dort, měla jsem borůvkový, ale i ten byl moc dobrý. Ten duhový si určitě někdy upeču. Ale asi to nebude na narozeniny. Nevadí.

Historie korejského písma - Slabičné grafické systémy odvozené z čínského písma

25. února 2016 v 12:08 | Choi Mari |  O korejštině
Rozdíl mezi zvukovýma gramatickým charakterem čínštiny a korejštiny jako aglutinačního jazyka (gramatickou funkci mají především předpony a přípony) a z toho vyplývající problémy při zápisu mluvené korejštiny vedl postupně k pokusům o vytvoření nového systému písma s využitím čínských znaků. Obecně se tento systém nazývá 이두 [i-du], nebo-li "úřednické čtení". Čínský znak byl využit buď jen po fonetické stránce, nebo se přeložil a četl se korejsky. Například znak pro vodu se sinokorejský čte jako [su], takže mohl být využit jako slabika su, ale mohl také být braný čistě jako slabika pro vodu a číst se tedy jako [mul], což je korejské slovo pro vodu. Současně s tím docházelo k záměně čínského a korejského slovosledu. Existovalo několik variant tohot systému, ale pro svou těžkopádnost byly užity jen v malé míře a postupně zanikly.


Na podobném principu byl založen 구결[ku-gjol]. Systém jednoduchých značek, vyplývajících z čínských znaků s korejskou výslovností, které byly používány jako gramatické prvky. I když to v lecčem připomíná japonskou katakanu, není toto písmo abecedou, jen pomůckou pro snažší porozumnění čínštině a sloužila především kvyjádření korejských gramatických předpon a přípon. Tento způsob psaní byl využíván především konfuciánskými učenci, státnímy úředníky, apod. Zčásti tento způsob přetrval i po vytvoření hláskové abecedy.

Zdroj:
Vladimír Pucek - Gramatika korejského jazyka

Slyšíme se?

6. února 2016 v 18:52 | Choi Mari |  Přemítání nad citáty
"Osamění nepřichází z nedostatku lidí kolem, ale z neschopnosti mluvit o věcech, které jsou pro tebe důležité."
Carl Jung

S tímhle citátem souhlasím, ale ne na sto procent. Přeci jen, když nemáme nikoho, ke komu mluvit, nemáme ani možnost mluvit o věcech, které jsou pro nás důležité. Na druhou stranu, i když někoho takového máme a známe ho dlouho, je často stejně těžké se svěřit s vnitřními démony a věcmi, které nás sžírají. Co si o mě daná osoba asi pomyslí, až tohle zjistí? A co když se mnou už pak nikdy nepromluví?

Popravdě, pokud někdo svámi už nikdy nepromluví, kvůli vašemu názoru, pravděpodobně si vaší přítomnosti nikdy nevážil. Člověk nemusí s každým ve všem souhlasit, ale měl by respektovat, že někdo má jiný názor a někdy ne úplně běžný. A taky bysme měli respektovat to, že ohledně některých věcí si člověk ještě názor neutvořil.


Ráda diskutuji o náboženství. Je to ale velmi těžké s lidmi, kteří skutečně věří. Většina těch, které jsem kdy potkala, nedokázala přijmout, že by někdo mohl mít jiný názor. Věta "Existuje jen jediný pravý Bůh a jediná pravá víra a to je ta moje" mě dokáže velmi rozčílit. V Boha nevěřím a nikdy nebudu, ale nevykládám milým křesťanům, že jejich víra je špatná a že to mají naprosto popletené. Místo toho se jich ptám, jestli věří i v další věci (např. někteří křesťané tvrdí, že lidské bytosti jsou ty jediné s duší, kdežto některé jsou ochotné připustit, že by duši mohli mít i zvířata) a jestli chodí do kostela a co všechno v zájmu víry praktikují.

Také ráda diskutuji o lidském pohledu na krásu, stárnutí, přátelství, lásku, smrt a sem tam si ráda zafilozofuji. Často ale není s kým mluvit právě o těhle tématech. Mluvit o knihách, hudbě a dokonce i k-popu je snažší (i když i v těhle oblastech jsem často kritizována za své názory). Myslím, že hodnělidí to má stejné jako já - bojí se dělat chyby. Akorát, že nechápou, že jejich názor není nikdy špatně. Je to jejich názor, tak jak by se v něm mohli plést? Lidi by se za své názory neměli stydět a měli by si za nimi stát. Měli by si za nimi stát, ale ne za každou cenu. Ale zase taky ho něměnit každou půlhodinu. Měli by si stát za svým a mít při tom mysl otevřenou.


Máte nějaká témata, o kterých byste rádi hovořili, alenení to tak jednoduché?