Únor 2016

Sbohem, drahý únore...

28. února 2016 v 13:54 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Začneme hned na záčátku. Na začátku února jsem měla narozeniny. Neměla jsem duhový dort, měla jsem borůvkový, ale i ten byl moc dobrý. Ten duhový si určitě někdy upeču. Ale asi to nebude na narozeniny. Nevadí.

Historie korejského písma - Slabičné grafické systémy odvozené z čínského písma

25. února 2016 v 12:08 | Choi Mari |  O korejštině
Rozdíl mezi zvukovýma gramatickým charakterem čínštiny a korejštiny jako aglutinačního jazyka (gramatickou funkci mají především předpony a přípony) a z toho vyplývající problémy při zápisu mluvené korejštiny vedl postupně k pokusům o vytvoření nového systému písma s využitím čínských znaků. Obecně se tento systém nazývá 이두 [i-du], nebo-li "úřednické čtení". Čínský znak byl využit buď jen po fonetické stránce, nebo se přeložil a četl se korejsky. Například znak pro vodu se sinokorejský čte jako [su], takže mohl být využit jako slabika su, ale mohl také být braný čistě jako slabika pro vodu a číst se tedy jako [mul], což je korejské slovo pro vodu. Současně s tím docházelo k záměně čínského a korejského slovosledu. Existovalo několik variant tohot systému, ale pro svou těžkopádnost byly užity jen v malé míře a postupně zanikly.


Na podobném principu byl založen 구결[ku-gjol]. Systém jednoduchých značek, vyplývajících z čínských znaků s korejskou výslovností, které byly používány jako gramatické prvky. I když to v lecčem připomíná japonskou katakanu, není toto písmo abecedou, jen pomůckou pro snažší porozumnění čínštině a sloužila především kvyjádření korejských gramatických předpon a přípon. Tento způsob psaní byl využíván především konfuciánskými učenci, státnímy úředníky, apod. Zčásti tento způsob přetrval i po vytvoření hláskové abecedy.

Zdroj:
Vladimír Pucek - Gramatika korejského jazyka

Kim Sung Kyu - I need you

23. února 2016 v 11:41 | Choi Mari |  Moje nej songy
Kim Sung Kyu je jihokorejský zpěvák. Narodil se v roce 1989. Na střední byl ve školní kapele Coma Beat. V roce 2007 šel na konkurz do SM Ent., ale neuspěl, šel však do Woollim Ent. a i přes zánět slepého střeva uspěl. V roce 2010 pak debutoval se skupinou Infinite jako její leader a hlavní zpěvák. V roce 2012 vydal své první sólové album Another me, sám se podílel na psaní některých písní. Zahrál si dokonce i v několika muzikálech a seriálech. V roce 2015 vydal své druhé sólové album 27.

Dřív jsem si neuvědomoval, jak je ta písnička smutná. Je o tom, že všichni slibovali, jak tu pro něj budou, ale když se rozhlédl kolem byl úplně sám. I přes to do jeho života přišla ona a to je to jediné, co potřebuje. MV je jednoduché, po většinu času černobílé. Sung Kyu se prochází mezi lidmi, ale ti jej zcela ignorují. Píseň bych zařadila mezi balady s rockovým nádechem.


One night in supermarket

23. února 2016 v 11:19 | Choi Mari |  Čínské filmy a seriály
夜·店, anglicky One night in supermarket, je komedie o jedné ne úplně běžné noci v jednom úplně běžném supermarketu.


Junwei měl mít vlastně volno. Ale Xiaolan měla směnu a on nikdy nevynechal příležitost s ní pracovat. Junweiovi se totiž Xiaolan líbí. Ten večer přijde do obchodu Junweiův spolubydlící a nechá tam kameru. Prý se pro ní později vrátí. Vrátí se pro ni převlečen za zloděje, jenže tou dobou už tam byl někdo jiný, kdo vyhrožoval. Sanshui je nezaměstnaný a tvrdí, že mu majitelka obchodu dluží peníze a že je chce zpátky. Spolu s ním tam je ještě jeho bratranec a oba jsou ozbrojeni paralyzéry. Nejprve si chtějí vzít jen peníze z kasy, ale tam není moc a tak se tahle noc poněkud protáhne.

I když to tak podle popisu asi nezní, vážně to byl celkem vtipný film. Wenlui hrál sympaťák a herečku Xiaolu Li jsem již viděla ve filmu 11 flowers.


Typy na blogy #1

18. února 2016 v 14:21 | Choi Mari |  Blog a blogeři
Tahle rubrika by sice měla být o radách pro ostatní blogery, ale došla inspirace a tak jsem si řekla, že bych mohla napsat o pár blogerech, jejichž blogy stojí za shlédnutí.

První je asi blogosvět, kde jsou pravidelně jednou týdně představeny typy na zajímavé čtení nejen na blog.cz. Sami jim můžete zaslat typy na články, které si myslíte, že stojí za čtení (a mohou to klidně být i články vaše vlastní).

Jako další se určitě mrkněte k Nelogično. Nevím jak vy, ale já miluji sarkazmus a Nelogično očividně také. Její smysl pro humor je velmi zvláštní, ale přesně ten, který já shledávám vtipným, takže se u jejích článků občas velmi dobře zasměji.

Pokud nemáti nic proti občasným článkům o anime a rádi čtete zajímavé články, kterí vás nutí k zamyšlení, určitě nepřehlédněte Naoki-Keiko.

A jako poslední tu pro dnešek mám Bekky. Bekky píše nejeno m=odě, ale i životním stylu, jejích zkušenostech a občas i tak trochu deníčkově.

Můj nej song od Han Seung Yeon - Giulty

16. února 2016 v 12:33 | Choi Mari |  Moje nej songy
Han Seung Yeon je jihokorejská zpěvačka. Seung Yeon se narodila v roce 1988. Už v roce 1997 začala s herectvím a to v seriálu Star in my heart. Střední školu studovala v Americe v New Jersey, ale nedokončila. Opustila školu aby si splnila svůj sen stát se zpěvačkou. V roce 2007 ddebutovala jakohlavní zpěvačka skupiny KARA. Protože první album KARA nebylo moc úspěšné, byla Seung Yeon mezi léty 2007 a 2009 hodně aktivní v různých variety show, aby skupina získala nějakou pozornost veřejnosti. V roce 2012 každá ze členek skupiny vydala sólo píseň, Seung Yeon vydala píseň názvem Guilty.

Guilty by se jsem žánrem asi zařadila mezi balady s rockovým nádechem. Seung Yeon má moc krásný a silný hlas a je moc krásná. Písnička se zalíbila dokonce i mým spolužákům, kteří mají celkem silné předsudky vůči asijské hudbě. I MV je velmi zajímavé a pěkné na pohled.


Vampire heaven

16. února 2016 v 12:05 | Choi Mari |  Japonské filmy a seriály
ヴァンパイア・ヘヴン, anglicky Vampire heaven, je velmi krátký japonský seriál o dvou upírkách v lidském světě.
Vedle světa lidského existuje ještě jeden, svět upírů. Sakurako a Komachi tam žili. Jenže pak se ďábelský Hrabě rozhodl, že si vezme Sakurako za manželku. Komachi se to moc nelíbilo a tak vymyslela plán útěku. Obě upírky utíkají tak dlouho, až dorazí do místa jim naprosto cizího - světa lidské, přesněji Tokia. Tam jsou bezvládné objeveny Aoi, majitelkou kavárny Midnight café, která přemluví Kentarou, mladíka bydlícího o patro víše, aby se o ně postaral. Jenže pro Sakurako ani Komachi to ve světě lidí není tak úplně jednoduché. Musí pít krev, nesmí na slunce, musí pomáhat v kavárně, jinak budou bez peněz (což je něco, o co se ve světě upírů vůbec nemuseli starat) a ještě ke všemu se Sakurako zamiluje do člověka.

Některé scény byly naprosto hrozné a amatérské. Hlavní hrdinky ale byly zahrány v některých scénách opravdu dobře (jejich psychologické boje a smíšené pocity byly opravdu dobré), takže to bude nejspíše scénářem. Aya Omasa, která hrála Sakurako, se na tu roli hodila. Byla krásná upírka a budila ve mě dojem, že je míšenka, protože nevypadá tak úplně typicky japonsky. A Satoshi Tomiura tam byl taky zlatý. I přes některé scény bych doporučila (a navíc to není moc dlouhé, takže se to dá).


Moje oblíbené neasijské filmy

14. února 2016 v 14:41 | Choi Mari |  Moje myšlenky
Nějakoudobu už tu nebyl článek o filmech, tak tady jeden je.

Jako první si dáme film Výměna. Píše se rok 1928 a Christine Collinsové se ztratil syn. Brzy jí policie oznámila, že se našel a že si ho může vyzvednout na nádraží. Jenže na nádraží je úplně jiný chlapec, který tvrdí, že je její syn. Policie Christine neposlouchá a říká, že je jen na chvíli zmatená, protože syna dlouho nevyděla. Jenže tenhle chlapec nejen jinak vypadá, i jinak mluví, je menší a jeho zubařské záznamy se neshodují. Policie však stále trvá na tom, že onen chlapec jej její syn a že Christine se prostě zbláznila.

Můj nej song od GLAM - I like that

9. února 2016 v 13:36 | Choi Mari |  Moje nej songy
GLAM je pětičlená jihokorejská dívčí skupina. Pět členek - Park Jiyeon, Dahee, Trinity, Miso a Zinni - debutovali v červenci 2012 se single Party. V prosinci téhož roku oznámila jejich společnost Big Hit Entertainment, že členka Trinity opouští skupinu z osobních důvodů. V roce 2013 vydali dva singly I lika that a In front of the mirrror. v roce 2014 zažaloval herec Lee Byung-hun členku skupiny Dahee a ještě jednu ženu za vidírání a Dahee byla odsouzena k roku vězení. Na konci roku 2014 byly ukončeny smlouvy mezi členkami a společností a skupina se rozpadla.

I like that je písnička o rozchodu. Přesněji řečeno o tom, že je v pořádku být single. Některéčásti písně znějí hravě až vesel, kdežto jiné jsou spíš do hip hopu. MV je bláznivé a nápadité. Choreografie je velmi chytlavá.


Love speaks

9. února 2016 v 13:04 | Choi Mari |  Čínské filmy a seriály
意外的恋爱时光, anglicky Love speaks, je čínská komedie z roku 2013 s Jayceem Chanem v hlavní roli.
Wang Yue pracuje v kanceláři spolu se svou sestřenicí a má dokonalého přítele. Shao Dong je milý, kupuje jí značkové boty až z Paříže a je velmi pozorný. Má to jen jednu chybu: často pobývá v zahraničí a Wang Yue se bojí, že jednoho dne se už nevrátí. Když jí tedy jednoho dne oznámí, že odletí do Ameriky na celý rok, rozhodne se Wang Yue jednat. Musí jej nějak přesvědčit k tomu, aby jí dal prstýnek. Pak by si jejich vztahem mohla být jistá a ten rok nějak přečkat. Jenže to nejde podle plánu a Shao Dong musí před cestou do USA náhle odcestovat do jiného koutu Číny. Wang Yue se tedy rozhodne najmout si fotografa/kameramana, aby natočila na místě jejich první schůzky video, koupí prstýnky a chystá se jej překvapit. Jenže ne všechno jde tak, jak by mělo.

Sice to nebylo tak zábavné, jak bych čekala od komedie, ale byl to v celku příjemný film. Ten konec je očekávaný už snad od začátku a je tak strašně divně otevřený, ale to bývá spousta čínských filmů. Jinak měli zvláštní osvětlení a hodně se natáčelo venku (chci někdy jít v Číně do lesa, protože to tam vypadá jak z fantasy románu).