Květen 2016

Reply 1988

31. května 2016 v 12:20 | Choi Mari |  Korejské filmy a seriály
응답하라 1988 [üng-dab-ha-ra i-čon-gu-bek-čil-šip-čil], anglicky Reply 1988, je poslední ze tří throw back sérií, tektokrát ovšem ne z let devadesátých ale osmdesátých.

Příběh začíná v roce 1988 a točí se kolem čtyř různých rodin, které všechny žijí ve stejném sousedství v Seoulu. Máme tu rodinu Kim Jung Hwana. Ten žije se svými rodiči a staším bratrem Jung Bongem v jednom z těch lepších domů, jelikož shodou náhod vyhráli v loterii. V malém sklepním bytě pod nimi žije rodina Sung a jejich tři děti: nejstarší Bo Ra, prostřední Duk Seon a nejmladší a jediný syn No Eul. Vedle nich žije Dong Ryong a jeho věčně zaměstnaní rodiče: otec učitel ve škole, do které Dong Ryong a zbytek chlapců ze sousedství chodí a matka, která zastává vysokou pozici v jisté firmě. Naproti nim bydlí Choi Taek, slavný hráč baduku (desková hra) se svým otce. Vedle nich žije Sung Sun Woo s mladší sestrou Jin Joo a matkou.

Jung Hwan, Duk Seon, Dong Ryong, Taek a Sun Woo jsou dobrými kamarády už od dětství a chlapci spolu navíc chodí do stejné třídy. Tedy kromě Taeka, který nechal školy, aby mohl hrát baduk. Pět přátel spolu prožije nejen bouřlivé události roku 1988, ale i let následujících.

(Doporučuji si písničku poslechnout, je krásná.)

Ze série reply jsem měla nejraději 1997, ale i tohle drama jsem si užila. Některé scény mě rozesmály natolik, že se mě sestra ptala, jestli jsem normální. Vytknout ale musím konec (jak jinak). Je poněkud uzpěchaný, neukončený (nevíme, co se stalo s polovinou postav) a asi od 16 epizody naprosto předvídatelný. Na druhou stranu hudba z 80. je boží.

Červen už je za dveřmi

27. května 2016 v 23:24 | Choi Mari |  Cesta ke snům
Tuhle rubriku jsem poslední dobou trochu zanedbávala. Tak trochu jsem vlastně zanedbávala blog celkově, ale to už by mělo být pryč. Trochu jsem si utřídila myšlenky a založila ještě jeden blog na blogspotu. Ten bude pro mé zkušenosti z castingů, něco o módě, cestování a zážitky z práce, apod. Tenhle blog bude plnit o Korei apod. a bude také plnit funkci deníku. Pokud by se tu přeci jen našel někdo, koho zajímá moje psaná tvorba mám už asi tři měsíce profil na wattpadu. Mám taky ask, ale to spíš, že jsem se jedno odpoledne nudila, ale i tak sem dám odkaz.

Perfect proposal

24. května 2016 v 16:45 | Choi Mari |  Korejské filmy a seriály
은밀한 유혹 [ün-mil-han ju-hok], anglicky Perfect proposal, je jihokorejský thriller na motivy románu francouzské spisovatelky Catherine Arley.

Yoon Jiyoen, známá také jako Jenny Yoon, přicestovala do Macau s kamarádkou, která si však pod jejím jménem napůjčovala peníze od nejrůznějších gangsterů a zdrhla. A tak Jiyeon byla přinucena zůstat a peníze splatit. To je také důvod, proč nakonec přijme nabídku od Kim Seong-yeola. Potřebuje peníze. Seong-yeolův otec je nejbothatší muž v celém Macau, casinový magnát, ale neuznal Seong-yeola jako svého syna a nechce mu odkázat žádné peníze. Nechtěl to udělat ani tehdy, když Seong-yeolova matka umírala a potřebovala zaplatit léčbu. Jeho otec Seok-gu chce místo toho odkázat veškěré své peníze na charitu. To Seong-yeol nemůže dopustit a tak najde Jiyeon a spolu uskuteční Seong-yeolův plán: Jiyeon svede Seok-gu, vezme si ho, zdědí peníze a ty si pak se Seong-yeolem rozdělí napůl. Jenže co když všechno nepůjde přesně podle plánu?

Tenhle film doporučuji. Až do konce si člověk nemůže být jistý, jak to vlastně skončí. V půlce filmunajednou přišel nečekaný zvrat a pak se to rozjelo naprosto nečekaným směrem. Navíc hlavní herci odvedli opravdu dobrou práci.


Injeolmi

20. května 2016 v 15:05 | Choi Mari |  Korejské hry
인절미 [in-džol-mi] je druh korejského rýžového koláčku. Koláčky jsou zhotoveny z dušené lepkavé rýže, která se roztluče na lepkavé těsto. Během tlučení se může přidat mouka, aby nebyly koláčky příliš lepkavé. Během tlučení se mohou přidat i další ingredience. Těsto je poté "uváleno" do tlusté placky a před nakrájením obaleno v prášku. Prášek může být ze sušených červených fazolí, sušených sójových fazolí, drcených vlašských ořechů nebo černého sezamu.

Injeolmi se podává při různých festivalech a zvláštních příležitostech a je mezi korejci velmi oblíbené. Tradicí je, že matka nevěsty připraví injeolmi pro dceřina nastávajícího a jeho rodinu, aby drželi při sobě, stejně jako lepkavé injeolmi a dobře se o její dceru postarali.


Zdroj:

Můj nej song od The Legend - Left out

10. května 2016 v 16:35 | Choi Mari |  Moje nej songy
The Legend je jihokorejská chlapecká skupina. Členové jsou Lito, Listen, Roi (Číňan), Jaehyuk a Chansun. Skupina debutovala v létě 2014 s písní Left out. Člen Lito napsal text jejich debutové písně a i většiny pozdějších písní. V lednu 2016 vydali mini album Sound up.

Left out je velmi dobrá debutová písnička a ta choreografie je boží, ale jsou chudáci z menší společnosti, a tak ještě pořád nemají ani dvě stě tisíc shlédnutí. Píseň je o muži, se kterým se rozešla přítelkyně, ale on ji stále miluje a nechápe, proč se ona chce rozejít. Video je jednoduché a pěkné a choreogafie opravdu dobrá. Doporučuji si najít nějaké live vystoupení, protože chlapci tančí opravdu dobře. Jo a až budete hledat toho čínské člena, je to rapper.


Secretly, Greatly

10. května 2016 v 11:31 | Choi Mari |  Korejské filmy a seriály
은밀하게 위대하게 [ün-mil-ha-ke wi-de-ha-ke], anglicky Secretly, Greatly, je jihokorejský film o třech severokorejských špiónech na misi v Jižní Koreji.
Dong-gu je prostoduchý pomocník v malém obchůdku, který neustále nosí zelenou teplákovou soupravu. To si alespoň myslícelé sousedství. Ve skutečnosti se jmenuje Won Ryu-hwan a je severokorejský špión z tajné jednotky 5446, o které má ponětí jen pár lidí. O jeho pravé identitě ví jen pošťák - vlastně jeho kolega Seo Sang-goo. Ten je po dvanácti letech poslán domů a na jeho místo nastoupí Lee Hae-rang. Všechno je nějakou dobu zase jako předtím, ovšem jen do té doby než je do Ryu-hwanova okrsku znenadání přidělen mladý Lee Hae Jin a všem agentům momentálně operujícím v znepřátelené zemi je nařízena sebevražda. Ryu-hwal začíná tušit, že něco není tak, jak by asi mělo být.


Kdysi jsem viděla MV k OST, které bylo k tomuhle filmu a řekla jsem si, že to musím vidět, protože to vypadá moc zajímavě. Navíc má jednu zhlavních rolí Kim Soo Hyun. Film je to velmi zajímavý a místy i vtipný. Tenhle film určitě doporučuji.