Čínské filmy a seriály

If you are the one

23. prosince 2015 v 15:21 | Choi Mari
非诚勿扰, anglicky If you are the one, je čínský film o muži, který hledal ženu, která by mu rozuměla, s rozpočtem přes 7 milionů dolarů.
Qin Fen si toho hodně prožil. Nedávno se vrátil z Ameriky, kde studoval a posléze i pracoval, aby jeho matka nebyla po smrti jeho otce sama. Jednoho dne napíše sedíc v kavárně inzerát. Rád by našel onu drahou polovičku, se kterou by mohl prožít zbytek života. Jako první mu jeho inzerát odpoví muž, se kterým se kdysi dávno poznal akterý se do něj zamiloval. Následuje dívka prodávající místa na hřbitově a pak praktická, i když krásná, Xiaoxiao, která je nešťastně zamilovaná do ženatého muže, pak také mladá dáma, která nesnese sex víckrát jak jednou za rok a pár dalších zklamání. Po všech těhle trablech se ještě jednou potká s Xiaoxiao. Xiaoxiao pracuje jako letuška a shodou náhod se na tom samém letu potká také se svým milým a jeho manžekou. Ta ale nevypadá, že by něco tušila. Qin Fen cití, že mu Xiaoxiao není úplně lhostejná, ale není si jist, zda on pro ní není jen přítel.

Upřímnost nade vše, že? Tenhle film je poněkud zdlouhavý (skoro dvě hodiny a skoro o ničem). Je to poněkud zajímavé, ale podobné filmy jsem už viděla asi tři, zřejmě jsou tyhle filmy v Číně oblíbené. Z postav si mě asi nejvíce nakonec získala Xiaoxiao, i když mi ze začátku přišla protivná a namyšlená.

Great Wall my love

15. prosince 2015 v 11:04 | Choi Mari
追愛, anglicky Great Wall my love, je čínský romantický film o dávné první lásce z roku 2011.
Chun není nejlepší dcera. Když si její otec na stará kolena chce splnit sen, odmítá s ním jít. Jako dítě mu slíbila, že s ním přejde celou Velkou zeď a podívá se s ním do jeho rodného města. Její otec se tedy vydá na cestu sám, jeho manželka má slabé nohy a celou cestu by neušla. Na hoře na zdi potkává mladíka jménem Fang Mingdi a dají se do řeči. Mimo jiné také mluví o fotografii mladé dívky, kterou u sebe Chunin otec má, a která bývala jeho první láskou. Jenže mu vítr fotografii sebere a když se jí pokouší chytit, dostane srdeční záchvat. Fang mu fotografii přinese a postará se,aby se dostal do nemocnice. Nedlouho po přijezdu dcery a ženy umírá se slovy, že je mu to líto. Slíbil totiž Xiu Qian, že se pro ní jednoho dne vrátí. A tak začne pouť Chun, která by pro jednou chtěla být dobrou dcerou a tak se vydává najít otcovu první lásku, a Fanga, který pracuje jako soukromý detektiv a které Chunina matka najala, aby Chun nebyla na cestě sama.

Příběh byl hezký a byla am spousta krásných záběrů z Číny i vnitřního Mongolska. Akorát ten příběh mě moc nezaujal. Nebyl úplně nudný, ale já na tyhle filmy moc nejsem.

General's goblet

8. prosince 2015 v 11:10 | Choi Mari
General's goblet je čínský kung-fu film z roku 2014.
Děj se odehrává během japonské okupace Číny. Mist hrnčíř Hou má ve vlastnictví pohár generála Songa. Jako čínské kulturní dědictví jej musí ochránit za každou cenu. A tak když je o něj požádán jedním japonským výše postaveným vojákem, pošlesvou dceru Mei Cen a jednoho ze svých učedníků, aby i s pohárem zmizeli. Nikdo, kdo byl v tu dobu v domě nepřežil. Ještě než se tohle všechno oděhrálo, byl nejlepší z učedníků mistra Hou a snoubenec jeho dcery poslán s darem do vedlejší vesnice. Cen a druhý učedník jej najdou a varují. Následně se tito tři vydají na hřbitov, kde byl mistr a jeho žena pohřbeni a slibují pomstu.

Tento film vypadal jako něco, co se velmi neúspěšně pokusilo a celovečerní kung-fu trhák. Nesmyslné scény a zírání do slunce asi měli být umělecký počin či co. Celou dobu jsem od toho očekávala alespoň něco a ono nic. Navíc to vypadalo, jako, že zrovna měli monsuny neboco, že jim tam neustále tak hrozně pršelo. A tou "epickou" bitvou v poušti to zabiliuž úplně. Nedoporučuji, je to jeden z nejhorší filmů, co jsem zatím viděla. I když nějaký skalní fanoušek kung-fu by to asi ocenit mohl.

Diaries of the cheating hearts

24. listopadu 2015 v 10:55 | Choi Mari
擒爱记, anglicky Dieries of the cheating hearts, je čínská komedie natočená roku 2012.
Jak už sám název napovídá, najde se tam pár lidí, kteří někoho podvedli. Někteří záměrně, někteří pod vlivem alkoholu. Hlavními hrdinkami tohoto filmu jsou čtyři kamarádky. Jedna má spokojenou rodinu, druhá je bohatá a má přítele, který o tom neví, třetí má o něco staršího přítele, jehož dcera jí nenávidí a ta čvrtá má malé tajemství a motá se kolem ní jeden cukrář. A která z nich, či kterou z nich, kdo a jak podvedl?

Přišlo mi to zmatený. Jako hodně zmatený. Ale zase tam byly ne úplně typické a moc zajímavé zápletky. Takže je to tak půl na půl. Je to celkem hezký film, ale občas jsem neztíhala děj.

Kidnapping of a big star

27. října 2015 v 13:39 | Choi Mari
绑架大明星 , anglicky Kidnapping of a big star, je čínská komedie o slavném zpěvákovi a jeho potížemi s jednou z fanynek.
Gao Yihui je populární zpěvák. Je zvyklý na fanynky a jekot a tohle všechno kolem. Jednoho dne se ale stane něco nečekaného. Malá holka k němu přijde a bude tvrdit, že on je jejím otcem. To není jen tak. Nejen, že ho bude asi otravovat a znepříjemňovat mu život, dokud tuto skutečnost nepřijme, ale co kdyžje Yihui skutečně jejím otcem?

Tenhle film...není nic moc. Připadalo mi jako by tam chybělo hodně scén. Taky na ní změnil názor nějak podezřele rychle. A ona na něj. A pak ten konec! Jako viděla jsem horší,ale k těm dobrým bych tento film rozhodně řadit nemohla. Už od názvu je jasné, že by se ho měla alespoň pokusit unést! Nepadlo tam o tom ani slovo.

Till Death do us apart

21. října 2015 v 22:21 | Choi Mari
别爱我, anglicky Till Death do as apart, je dvacetipěti dílný romantický čínský seriál.
Všechno začně, když Xu Feng spěchá k nakladateli s novým dokončeným dílem své populární mangy Little pig hero a potká dívku, která se mu jeví tak trochu jako blázen a pozve jej s sebou do Shangri-ly. Později ji potká ještě v restauraci nedaleko jeho domu, kde pracuje jeho kamarád Da Xiong. Fei Yang - ona dívka - vypadá jako někdo, kdo si naplno užívá života a ničeho nelituje. Fei Yang se k němu nastěhuje a pomáhá mu se vším, i s vyřízením víza, když jeho přítelkyně studující v Británii se pokusí o sebevraždu.
Xu Fong si časem všimne, žena Fei Yang je něco zvláštního. Plyně mluví anglicky a každý den odhazuje jednu perlu z řetízku na kalhotech. On ale neví, že každá perla symbolizuje jeden den. Na začátku jich bylo sto. Sto dní, které jí zbývají, než zemře na stejnou nemoc jako její otec.

Xu Feng mi ze začátku přišel hrozně otravný. On je postava, která vseriálu prošla největší změnou osobnosti. Osobně jsem měla nejraději Fei Yang (Vivien Hsu to zahrálavážně parádně) a Xiao Fang (jednu z vedlejších postav). Hodně se mi líbilo jak ke konci....no, to nebudu prozrazovat, ale s tímhle koncem jsem byla jakž takž spokojená.

Hua Mulan

25. srpna 2015 v 13:02 | Choi Mari
花木兰, anglicky Hua Mulan, je film natočený na motivy čínské legendy o děvčeti, které to svými schopnostmi a vytvalostí dotáhlo až na generála.
Mulan byla jediným dítětem válečného veterána, její matka zemřela. Vždy se raději věnovala kung-fua jiným bojovým uměním než vyšívání. Její otec už není nejmladší a je i nemocný a tak, když přijdou vojáci a ohlásí, že každá rodina musí poslat jednoho muže do armády, Mulan ví, co by měla udělat. Jestli jí objeví,jestli se někdo dozví, že není muž, zabijí ji. Pro svého otce je ale ochotná to riskovat. Ve výcvikovém táboře potká svého kamaráda z vesnice Tygra, který jí se vším pomůže, i se skrytím její identity. Netrvá ale dlouho a Mulan narazí v horkých pramenech na Wentaie, jednoho z jejích spolubojovníků. On pozná, že ježenou, ale nevidí jí do obličeje a takneví, že je to Mulan.

Tohle nění špatný film, rozhodně lepší než ten animák. Tohle je o něco reálnější (i když Mulan tam nevypadá úplně jako chlap). Jestli člověk čeká, že se to té pohádce od Disneyho bude nějak podobat - ne, nebude. Většina filmu jsou bitvy a mrtvoly a Mulan si postupem času nedělá hlavu ani tak z toho, že by někdo mohl objevit, že je žena, jako spíše z toho, že její přátelé umírají, ona musí zabíjet a dál to už asi nesnese. Říkala jsem si, že tam ten jeden herec připomínal Jackieho Chana. Nebyl to Jackie, byl to jeho syn Jaycee. No a taky překvapil ukrajinský herec Vitas. Cizince jsem v tomto filmu nečekala.

Qien Xiesen

18. srpna 2015 v 13:02 | Choi Mari
錢學森, anglicky Qian Xiesen, je biografický film o čínské vědci, který byl géniusem v oboru střel, tryskového pohonu a vesmírných raketoplánů.
Qian Xiesen odcestovat studovat do USA v roce 1935. Po vystování byl předním vědcem v oboru tryskového pohonu a pracoval na několika projektech pro americkou armádu i námořnictvo. Během druhé světové války bylo všechno v pořádku, ale pak se u něj objevilo pár jeho kolegů, kteří řekli, že jim je to líto, ale do třiceti dnů bude muset opustit. Zemi nakonec opusti nemusel a chvíližil poměrně klidným životem. V roce 1950 však byl zadržen a vyslíchán FBI jako podezřelý ze spolupráce s komunisty. Ač z vyšetřování vyšel jako nevinný, rozhodl se jítzpět do Číny. Chtěl by tam předat své znalosti a pracovat na programu jaderných střel i přes nedostatek peněz i vybavení.

Hádám, že Číňané natáčí filmy s cizinci daleko raději než Korejci. Tady to byly nejen Američané, ale i Rusové. Dokonce překvapily i dvěma skladbami od Bedřicha Smetany. Tenhle film byl moc hezký a zajímavý. O vědcích a ještě ke všemu asijských zas až tolik filmů není. Hodně se mi líbilo, že Xiesen chtěl jít domů a všem dokázat, že i přes zaostalost a nedosatek snad všeho, to dokáže a jeho země bude na stejné úrovni jako na západu. Na konci byl na chvíli záběr, o kterém si myslím, že je autentický z doby před tím, než Xiesen zemřel vroce 2009. Hlavní herec Chen Kun je velmi sympatický a asi čtvrtina nebo třetina filmu je v angličtině.

Love on that day

5. srpna 2015 v 17:25 | Choi Mari
爱在那一天 , anglicky Love on that day, je čínská romantická komedie odehrávající se v malém přístavním městečku.
Xiao Ya je sirotek. Přede dvěmi lety přišla při zemětřesení o rodiče a tak teď žije s tetou a strýcem vjejich hotýlku. Jejich hotel není tak úplně obyčejný, zamilovaná dvojice si tam může na určitou dobu schovat dopisy a až si pro ně přijdou, budou mít pokoj zdarma. Xiao Ya má dva nejlepší kamarády. Jedním z nich je Yun, který hraje azpívá v kapele a také dělá DJ ve vlastním radiu. Tang Guo pracuje v obchodu s mlékema jogurty a snaží se číst lidem budoucnost. Jednoho dne řekne Xiao Ya, že narazí na svou lásku brzy, přimo a zuřivě. Přímo ale Xiao Ya narazí se svým skůtrem do Martina. Martin se později ubytuje v hotýlku jejího strýce a tety, protože tam kdysi dávno potkala jeho matka jeho otce a to je člověk, po kterém on již velmi dlouho pátrá.

Tahle komedie nebyla špatná. Byla milá, sladká a místy vážně vtipná. Hodně mě zaujal hlavní herec Mario Maurer (syn Němce a thaiské Číňanky).Prý se film částečně odehrával v Thaisku, čehož jsem si ani vůbec nevšimla.

Crazy for palace

26. května 2015 v 10:34 | Choi Mari
我為宮狂 , anglicky Crazy for palace, je krátký čínský seriál plný krásných historických kostýmů a s velmi zajímavým příběhem.
Všechno začíná v Dubai, kde je jistý mladík původem z Číny na stáži jako začínající archeolog. Dostane za úkol ocedulkovat čínské starožitné lampy. Vcelku normální práce. Ovšem jen dokud se před ním náhle nezjeví žena v historickém oblečení. A jelikož její ruka může jen tak prjít objektem, nebude zřejmě tak úplně živá.
Hlavní problém ale je, že si vůbec nic nepamatuje a Xiao Han je jediný, kdo ji vidí. Tak mu nezbude, než zjistit, kdo je a jak jí poslat zpátky a nebo jí zajistit poklidný odpočinek. Když se tedy vrátí zpět do Číny vydá se na průzkum, kde nejen zjistí původ oné mladé dámy, ale i svůj v jednom z předchozích životů.

I když je tohle drama hodně krátké, moc se mi líbilo. Určitě bych doporučila. Krásné kostýmy, zajímavý příběh, náhled do intrik paláce a nečekané zvraty. Začátek je opravdu vtipný (zvláště scény v koupelně). Hlavní herci jsou krásní (myšleno herečka i herec). Akorát mě naštvala Liu Li. Člověk si jí oblíbí a pak se z ní vyklube tohle!

11 flowers

12. května 2015 v 12:49 | Choi Mari
我11, anglicky 11 flowers, je čínský film zobrazující období konce kulturní revoluce.
Píše se rok 1975 - rok před koncem kulturní revoluce - v provincii Guizhou. Jedenáctiletý Wan Hang žije se svými rodiči a mladší sestrou na vesnici. Jeho otec je herec. Je intektuálně vzdělaný a chce, aby se Wan Hang stal jednoho dne malířem, aby mohl být "svobodný". Jeho máma je velmi přísná a neustále se strachuje o peníze. A pak je tu ještě jeho maldší sestra.
Všechno začne tím, že z Wan Hanga učitelé udělají předcvičujícího pro skupinovou gymnastiku a učitelka mu řekne, že by bylo dobré, aby kvůli tomu začal do školy nosit novou košily. Jeho matka ale odmítá jakoukoliv novou koupit, přídělové lístky na látky si schovává na oblečení na Nový rok. Wan Hang je neodbytný a tak jeho matka zajde do školy a promluví s učitelkou a Wan Hang nakonec novou košily dostane. Jenže co se nestane! Košily má teprve druhý den a už mu jí málem odnesla řeka, když si v ní hrál s kamarády. Z toho, že se košile ocitla v řece nařkne svoje kamarády a ti odejdou. A jak tam tak sedí a čeká, až jeho oblečení uschne, uslyší výstřely. A pak kolem něj proběhne mladík a sebere mu košily. Wan Hang jde za ním. Potřebuje košily zpátky jinak se jeho máma bude hodně zlobit. Jenže mladík je postřelen a košily použil jako obvaz. Wan Hangovi řekne ať jde domů a nikomu neřekne ani slovo, jinak si ho najde a zabije ho a také mu slíbí novou košily.

Moc děje ve filmu sice nebylo, ale jestli se někdo zajímá o Čínu a nebo třeba jen o toto období, tak pro něj film určitě bude zajímavý. Lidé v tehdejší době na tom rozhodně nebyli zrovna nejlépe.

The King of Legend

5. května 2015 v 8:40 | Choi Mari
Chuan Qi Zi Wang, anglicky The King of Legend, je čínský seriál o 39 dílech inspirovaný knihou Hrabě Monte Cristo od Alexandra Dumase.
Hlavním hrdinou tohoto příběhu je Lin Tianlong. Tainlong má štěstí, pracuje na lodi jménem Luck a doma jej čeká milovaná snoubenka Meizi a milující, i když již hodně starý, otec. Vše ale změní ona osudná plavba. Starý kapitán lodi zemřel. Jeho posledním přáním bylo doručit dopis do japonského Kobe. Tainlong nemá tušení, co v něm je, i tak jej ale doručí. A když už jej doručil, proč také nedoručit i odpověď. Jenže onen dopis se nakonec dostal do nepovolaných rukou.

Diary

10. března 2015 v 11:25 | Choi Mari
妄想, anglicky Diary, je temný a pochmurný čínský psychologický film, o ženě trpící schizofrenií.

Winnie ráda píše její deník a vyrábí dřevěnné loutky. Velmi jí trápí její rozchod se Sethem, bývalým přítelem. Poté, co jí její nejlepší kamarádka dodá odvahu se seznámý s Rayem, který pracuje ve stejné kanceláři, kde předtím pracoval Seth. Vše zpočátku vypadá idilicky. Jenže věci nejsou tak úplně, jak je Winnie vidí nebo slyší.

Musím smeknout před Charlene Choi, obsazenou v hlavní roli. Ženu trpící schizofrenií zvládla opravdu dobře. Člověk by si i mohl myslet, že jí doopravdy trpí. Ten konec jsem sice čekala už od začátku, i přes to se tam ale oběvilo něco, co bych nečekala. Pokud vám nevadí temné filmy a rádi zkoumáte lidskou psychiku, tenhle film je přímo pro vás.
A General, a Doctor

24. února 2015 v 11:59 | Choi Mari
A General, a Doctor je krásný čínský film o doktorovi působícím v rozlehlém a chudém Tibetu.
Nan právě studuje třetí ročník na vysoké zdravotní škole. Kdyby měla dohromady spočítat čas, který strávila společně se svým otcem, nedalo by to dohromady ani půl roku. Její otec je generál a zárověň doktor, je totiž vojenským lékařem nasazeným v nemocnici v Tibetu. Chce, aby jej lidi viděli hlavně jako lékaře. Když se ale opět nedostaví na oslavy Nového roku, rozhodně se Nan se svou matkou jet za ním. Nejprve je Nan velmi odměřená a nedokáže říci svému otci ani "tati", ale jak poznává jeho život v Tibetu, vidí všechny ty vděčné lidi, kterým zachránil život a respekt, který mu jao váženému doktorovi prokazuji, začne postupně měnit svůj názor.

Nevím, jestli byl film pravdivý, titulky nebyli přeložené, ale vypadá to, že asi ano. Každopádně je to krásný příběh a Tibet mě vždy naprosto dostane. Rozlehlá krajina bez ničeho a přesto jsou tam velmi pohostinní lidé.

Call for Love

24. února 2015 v 11:58 | Choi Mari
爱情呼叫转移 , anglicky Call for love, je čínská romantická komedie o jednom muži a mnoha ženách.
Xu Lang je unavený ze svého stereotypního manželství. A tak když jeho žena opět ve stejnou dobu vaří to samé jídlo a sleduje při tom ten samý seriál jako posledních pár let, navrhne rozvod. Když se poté vydá do opravny, jelikož jeho žena ve vzteku hodila jeho mobilem o zeď, dá mu opravář jiný mobil. Je na něm devět tlačítek, devět žen a devět příležitostí k nevěře. To je totiž to, co Xu Lang chce, nějakou nevěru, aby unikl ze streotypu svého života. Zpočátku tomu nevěří, pak tomu věřit začne, ale potkává samé podivné ženy a nekončí to pro něj vždy zrovna bezbolestně. Jenže jak míjí ženu za ženou, začne si pomalu uvědomovat, že ta jeho žena asi nebyla tak špatná, jak si myslel.

Ne, že by se mi nějak extra líbil, ale dívat se na to dá. Rozhodně to vypadá spíš jako film pro muže, než ženy, jelikož mnohým se asi nebude líbit, jak tam byly ženy zobrazeny.

 
 

Reklama