Korejské filmy a seriály

A Moment to remember

11. prosince 2014 v 14:16 | Choi Mari
내머리속의 지우개 [ne-mo-ri-sok-e dži-u-ke], anglicky A Memory to remember, je jihokorejský dojemný romantický film.
Kim Su-jin čekala na nádraží na svého ženatého přítele. Ten ale nepřišel a zůstal místo toho se svojí ženou. Su-jin je nešťastná a neví co dělat a tak si to namíří k rodičům. Po cestě se staví v malém krámku koupit si colu. Cestou z obchodu si ale něco uvědomí. Nechala tam nejen colu, ale i peněženku. Su-jin je poměrně dost zapomnětlivá.
Ve dveřích obchodu narazí na Choi Chul-soo s colou v ruce. Su-jin si myslí, že ona cola je její a tak před zraky vykolejeného Chul-soo jeho colu vypije. Když u pultu dostane svojí peněženku i colu, chce se omluvit, ale Chul-soo už je dávno pryč. A to není naposled, co se potkali. Shodou náhod Chul-soo je jedním z mužů, kteří pracují na stavbě jejího otce.
A tak se stane, že se zamilují. Chul-soo udělá zkoušky na architekta. Ožení se. Všechno je dokonalé. Než Su-jin spozoruje, že její zapomnětlivost je něco víc než jen zapomnětlivost. Občas nemůže najít cestu domů a zapomíná chodit do práce nebo jídlo na sporáku.

Tenhle film se mi líbil, ale obávám se, že slabší nebo romantičtější povahy než já budou potřebovat krabici papírových kapesníků.

Baby and me

2. prosince 2014 v 11:21 | Choi Mari
아기와 나 [a-ki-va na], anglicky Baby and me, je výborná jihokorejská komedie s Jang Geun Sukem v hlavní roli.
Han Joon-soo je středoškolák, je mu osmnáct a je z bohaté rodiny. Mimo jiné taky porušil snad všechny body školního řádu a je tak trochu delikvent. Jednoho dne to už jeho rodiče nevydží. Zablokují mu kreditky, nechají mu jen něco málo peněz a zdrhnou. Joon-soo to bere pozitivně. Když nejsou doma rodiče, což takhle uspořádat párty. Jenže při nákupu nezbytností pro pořádnou pařbu mu někdo podstčí do nákupního vozíku dítě se vzkazem, že je jeho. Nebýt podivínky Byoel, co právě přestoupila do jeho třídy, vzdal by to s dítětem hodně rychle.
Když už se s otcovstvím smíří a prcka si i oblíbí, nastanou další komplikace. Rodiče stále ještě nejsou doma a peníze pomalu, ale jistě, dochází. S dítětem se taky tak úplně nedá docházet do školy. A sehnat práci je ještě o úplně něčem jiném.

Geun Suk prostě nemá chybu. Tenhle film rozhodně doporučuji. A ten malej prcek je strašně rozkošný.

Hello my love

4. listopadu 2014 v 11:49 | Choi Mari
헬로우 마이 러브 [hel-lo-u ma-i lo-bü], anglicky Hello my love, je jihokorejský film o všech druzích lásky a jejím přijetí.
Hyo-Jung pracuje v rádiu jako scénáristka a DJ. Její přítel Won-Jae jí slíbil, že až se vrátí z 2 letého studia kuchařského umění z Paříže, tak si jí vezme. Jenže když se vrátí, nevrátí se sám. Spolu s ním přiletí i jeho kamarád Dong-Hwa. Hyo-Jung postupem času zjišťuje, jak až moc hluboké to jejich přátelství je.

Myslela jsem si, že to bude spíš komedie. Komediální prvky by se tam taky našli, ale spíš to je film o lásce. Mezi mužem a ženou, ženou a ženou a mužem a mužem. Hodně se mi líbilo, že se tam tohle téma rozebíralo tak trochu jinak. I když pozvání šamana na vyhnání zlých duchů ze syna jen proto, že je gay, to mě dost překvapilo.

Acacia

7. října 2014 v 12:54 | Choi Mari
아카시아 [a-kcha-ši-a], anglicky Acacia, je jihkorejský děsivý thriller natočený roku 2003.
Mi-suk a Do-il se hodně dlouho pokouší o vlastní dítě. Když už jim selžou všechny naděje, adoptují si Jae-Sung, malého výtvarně nadaného chlapce. Ze začátku všechno vypadá ideálně. Jenže Jae-sung věří, že jeho zemřelá matka se proměnila na strom a tak většinu svého času tráví na zahradě u trnovníku. Jediný, kdo mu věří, je jeho kamarádka Min-jee. Situace v rodině se ještě víc vyhrotí po narození vlastního dítěte Hae-sung. Jae-sung jednoho dne zmizí a už se nevrátí.

Tenhle film je napínavý...a děsivý. Celkem dost děsivý. Zápletka se mi moc nelíbila. Začátek byl vážně dobrý, ale ten konec byl takový...divný? Moc nejsem na tenhle typ filmů, ale jestli někdo podobné filmy rád, tak tohle přímo pro něj.

Heundae lovers

23. září 2014 v 11:20 | Choi Mari
해운대 연인들 [he-un-de jon-in-dül], anglicky Haeundae lovers, je jihokorejský komediální a romantický seriál dehrávající se v Busanu.
Lee Tae Sung je prokurátor workoholik, co je do práce tak zažraný, že když po svatbě dostane jeho manželka Se Na zánět slepého střeva a musí odložiz líbánky, místo aby byl u ní, jede do Busanu, kde by měl být zločinec, kterého hledá.Kvůli jisté sérii omylů si myslí, že Go So Ra je milenkou již zmíněného zločince, konkrétně překupníka drog.
A tak jednoho dne stane před rybárnou, kterou Go So Ra a její rodina vlastní. Aby nikdo nezjistil, že je vlastně prokurátor a co tam dělá, nechá auto zaparkované hodně daleko a v něm všechny doklady. V rybárně se představí jako Nam Hae a nalže jim i nějaké naprosto neuvěřitelné zaměstnání, kterým se živí.
Rybárnu vlastně vlastní bývalý členoví gangu Bílý písek a Go Joon Sik, So Řin otec, byl jejím vůdcem. Ale po incidentu, při kterém se Joon Sik udeřil do hlavy a stal se z něj muž na mentální úrovni pětiletého dítěte, začali žít řádný život. So Ra a její tři strýcové se starají o Joon Sika a dny tráví na moři chytáním ryb.
Jednoho dne se do jejich sítí chytí i Nam Hae. Když se vzbudí, zjistí se, že trpí amnesií. A jelikož překupník drog, který mu způsobil zranění hlavy a hodil ho do oceánu zabil v jeho vlastním autě, nikdo ho ani nehledá. Všichni si myslí, že Lee Tae Sung zemřel. Tan mezitím žije jako Nam Hae a potom, co So Ru u oltáře opustí její ženich, který se jí dvořil, jen aby od její rodiny dostal peníze, přemluví Nam Hae, aby si So Ru vzal.
Už tak dost komplikovaná situace se zkomplikuje ještě víc, když do Busanu zavítá Se Na, která si myslí, že její manžel zemřel.

Tomuhle seriálu bych mohla vytknout celkem dost věcí. Třeba že So Ři strýc Dong Baek byl očividně mladší než ona. Jak tedy může být její strýc? Takových věcí tam bylo víc. I tak ale na večery, kdy nemáte co dělat, doporučuji. Docela jsem se u toho nasmála.

My mother the mermaid

21. července 2014 v 16:36 | Choi Mari
인어공주 [in-o-kong-džu], anglicky My mother the mermaid, je jihokorejský film o porozumění mezi matkou a dcerou.
Na-young pracuje na poště. Už je ze všeho unavená. Z práce. Z matky, která je jen na ostudu. Z otce, který je příliš měkký a až moc hodný. Proto je velmi ráda za svou dovolenou v zahraničí. Když se ale vrátí, tak najde mámu, ale vypadá stejně, jako na fotografiích z doby před třiceti lety. Na-youngin strýc je ještě dítě a stále chodí do školy. Její matka, Yeon-soon, zatím jen tajně obdivuje pošťáka Kim Jin Kook, Na-youngina otce. Nechává si od mladšího bratra tajně posílat dopisy každý den, aby ho mohla vidět. Jin Kook ale neví, že Yeon-soon neumí psát ani číst. Je totiž potapěčka. Loví ze dna moře mořské plody.
Nevypadá to, že by se Yoen-sun někdy odhodlala Jin Kook říct, že se jí líbí. A tak Na-young nezbívá, než svojí matku nenápadně postrkovat, aby se dala dohromady s jejím otcem.

I když je děj hodně klidný a vcelku moc se tam neděje, film se mi líbil. Sice jsem začátek moc nepochopila, ale to je asi jediné mínus. Takže doporučuji.

Battlefield heroes

11. července 2014 v 13:27 | Choi Mari
Battlefield heroes je jihokorejská válečná komedie. Odehrává se v 7. století našeho letopočtu přibližně osm let po bitvě Hwangsanbeol.
Thingy (v titulkách jeho jméno překládají, ale do češtiny se mi to moc překládat nechce, jelikož to znamená věcička/něco/cosi) je odveden od své matky a naverbován do armády. Baekje už neexistuje, Silla se spojila s Tang (=Čína) a bojují proti Gogguryeo.Thingy a jeho přátelé se snaží jakkoliv tuhle válku přežít.

Mě se film docela líbil. I když jsou v něm vidět i některé typické rysy korejského humoru, které se mi moc nelíbí. Ale já ráda historické filmy, příběh byl hezký a bylo to i vtipné, takže ode mě palec nahoru.

School 2013

24. června 2014 v 13:03 | Choi Mari
학교 2013 [hak-kjo 2013 - tak vysoká čísla bohužel ještě přečíst neumím], anglicky School 2013, je šestnáctidílný seriál o jedné třídě a problémech nejen dětí, ale i učitělů a školského systému.
Hlavní postavou je Gu Nam Soon. I když má ve třídě Oh Jung Ho a jeho partu, která všechny šikanuje, nechá si to líbit jen částečně. Ve škole většinou všechny hodiny prospí a vzbudí se až na oběd.
Jejich třídní učitelkou se stane učitelka Jung. Hodně se zajímá o děti ve třídě a chce, aby jí věřili a byli k ní upřímné. Shodou události se stane druhým třídním učitelem učitel Kang, kterého zajímá jen to, jak děti co nejlépe připravit na zkoušky a zlepšit jim jejich známky, jelikož se Seungri high school (승리 [süng-ri ] = vítězství) jako už tradičně umístila jako jedna z nejhorších ze všech víc jak 170 seoulských šstředních škol.

Hello ghost

19. června 2014 v 14:08 | Choi Mari
헬로우 고스트 [hel-lo-u go-sü-thü] je jihokorejská komedie o muži, který vidí duchy a ne jen tak ledajaké.
Sang Man chce umřít. Je osamělý. Několikrát se proto pokusí o sebevraždu. Když se po posledním pokusu probere v nemocnici posadí se vedle něj silný kuřák. Sang Man neví, proč ho muž pořád následuje a začíná mu bát divné, že ho nikdo jiný nevidí. A když objeví uprostřed vyšetření v lékařově skříni plačící ženu, kterou taky nikdo nevidí, začínají si doktoři myslet, že se zbláznill. Duchy nakonec najde čtyři: již zmíněného kuřáka, neustále plačící ženu, alkoholika a malého kluka, který dokáže sníst neuvěřitelné množství jídla najenou.
Tihle lidé, i když už nejsou tak úplně živí, obrátí Sang Manovi život vzhůru nohama. Sang Man z tho začíná být opravdu unavený a tak zajde za šamanem a ten mu doporučí splnit duchům přání, která si nestihli splnit, když byli ještě naživu.

Tenhle film se mi opravdu hodně líbil. Začátek sice vypadá depresivně, ale pak je to docea sranda. Dávám sem odkaz, ale doporučuji si zkusit najít jinou stránku, protože ty titulky jsou dost mizerný. Jinak ale určitě doporučuji.

Jeonwoochi

14. června 2014 v 11:51 | Choi Mari
전우치 [džon-u-či] je film o mladém kouzelníkovi Woochim.
Když tři taoističtí bohové kontrolovali bránu pod kterou byli zavření zlí skřeti, byla jim odcizena píšťala, kterou lze skřety kontrolovat. To se stalo v dynastii Cheoson (16. století). Taoističtí bohové šli za nejmocnějším kouzelníkem Hwadamem.
Kouzelnou píšťalu ukradl Woochi, když se pokoušel vypátrat stříbrný nůž, jeden ze symbolů velkého kouzelníka. Druhým je zrcadlo, které již stačil ukrást samotnému krále a natropit si z něj pořádnou legraci. Mladý a arogantní Woochi pat taky dostal pořádně za vyučenou od jeho mistra.
Hwadam navštívil Woochiho mistra a pomocí své krve rozdělil píšťalu na dvě poloviny, jednu měl on a druhou nechal mistrovi. Zpět ve svém domě ale zjistil, že jeho krev zezelenala, stejně jako krev skřetů. Stal se jedním z nich. Taoističtí bohové nic nezjistili. Ani, že Hwadam zabil Woochiho mistra. A na jeho příkaz Woochiho i jeho přítele, který je vlastně pes, ale občas i kůň, zakleli d obrazu na pět století.
Po pěti stech letech se zase začali objevovat skřeti. Taiostičtí bohové nevěděli, co dělat. Hwadama nemohli najít. A tak přičarovali Woochiho zpátky....

U tohohle filmu jsem se celkem slušně nasmála. Je jasný, jak to skončí. Trochu mi to přípomínalo Čarodějova učně, ale myslím, že tenhle film je starší. Doporučuji všema deseti.

Boys before flowers

15. května 2014 v 14:06 | Choi Mari
꽃보다 남자 [kot-bo-da nam-dža], anglický Boys over flowers nebo Boys before flowers, je jeden z nejznmějších jihokorejských seriálů.
Guem Jan Di pochází z vellmi chudé rodiny vlastnící čistírnu. Jan Di rodičům pomáhá tím, že na kole rozváží vyčištěné oblečení. A jednoho dne jí cesta zavede do Shinhwa High school, školy pro bohatou elitu národa. Jenže někteří nejsou zas až tak bohatí jako ostatní a ostatní jim to celkem slušně ukazují. Jan Di ale není jen tak nějaká holka. A tak nebude jen tak přihlížet, jak ostatní dohánějí jednoho ze studentů ke skoku ze střechy. Nebude váhat a zachrání ho.
Zanedlouho se toho chytnou novináři a aby už přestali otravovat, dostane se Jan Di té cti, studovat na Shinhwa high school. Tam se setkává s legendární F4. Yi Jung, Woo Bin, Ji Hoo a Jun Pyo jsou nejbohatší a nejhezčí kluci na škole a působí tak trochu jako mírně tyraničtí vláci školy. Všechno začne, když se to Jan Di už přestane líbit a dá jim to pořádně najevo.

Mě se tohle drama hodně líbilo. Jen tak něco nepřebije Jun Pyo a jeho valentýnský dárek. A Ji Hoo...on asi Hyun Jung vždycky hraje zasněné, nešťastné a melancholické chlapce, co mají tendenci zamilovat se do špatné osoby. Ale strašně mu to tam seklo. Rozhodně doporučuji.

A Tale of legendary libido

3. dubna 2014 v 13:08 | Choi Mari
가루치기 [ka-ru-či-gi], anglicky A Tle of legendary libido, je jihokorejská komedie.
Byun má problém. Žije ve vesnici, kde tak trochu vládnou spíše ženy než muži. Ženy peskují muže, nechávají je mít nádobí, zatím co ony sami pracují v hospodě nebo kovárně a taky si hodně rády užívají. A nejen s vlastními muži. Byuna zná celá vecnice. A on z toho není zrovna nadšený. Všichni jej totiž znají pro to, že narozdíl od bratra, tam dole prostě příliš obdařený není.
Jednoho dne, již zase k nepříčetnosti vydeptaný, Byun zachrání starého mnicha a jeho pomocníka. Ten mu naoplátku poradí. Pod totemem u vesnické svatyně je zakopána nádoba, ve které je voda s energií yang (jako že mužská energie). Když jí vypije jen jeden hlt, jeho problém se vyřeší. Jenže Byun to vypije všechno. A pak začnou potíže.

Znáte ty americké komedie, které jsou jen o tom jednom? Tohle mi přišlo jako korejská historická verze (i když s o něco hlubším příběhem - ale jen trošku). Jestli vážně nemáte co, dělat, tak doporučuji (zas až tk hrozný to není). Jestli ale máte na seznamu nějaký lepší film, pusťte si raději ten.

Pabo

25. března 2014 v 20:27 | Choi Mari
바보 [pa-bo], anglicky Miracle of giving fool, je nádherný jihokorejský film od CS&C Entertainment.
Každá vesnice má vesnického blbce. V tomhle případě je jím Sung-ryong. Miluje svojí mladší sestru, která není zrovna nadšená z mentálního stavu svého bratra, má nejlepšího kamaráda a prodává tousty. Po několika letech se vrací do města zpátky Jiho, talentovaná pianistka, která však má jakýsi blok a nemůže hrát.
Sung-ryong je sice hloupý, ale hodný. S Jiho chodily do stejné třídy a něco se mezi nimi stalo. Jiho si ale nevzpomíná co a nechápe, proč před ní Sung-ryong pořád utíká a nechce se jí podívat do očí.

Filmy od CJ&C jsou všechny úžasné. Určitě tenhle doporučuji všema deseti. Je sice poněkud smutný, ale některé momenty dokáží taky vyvolat úsměv na tváři.

A Man who was Superman

7. února 2014 v 20:26 | Choi Mari
슈퍼맨이었던 사나이 [šju-pho-men-i-ot-don sa-na-i], anglicky A Man whowas Superman, je korejský film od společnosi CJ Entertainment natočený v roce 2008.
Song Soo-jung spolu se svým týmem natáčí zajímavé lidské osudy. Jednoho dne dostanou typ na Supermana a tak to jedou natočit. Ten muž doopravdy tvrdí, že je Superman. Pomáhá všem lidem, kteří to potřebují. Na otázku, proč nepoužívá svou super sílu, má taky odpověď. Kousek kryptonitu se mu zasekl v hlavě a proto je nemůže používat.
Soo-jung už si pomalu začíná myslet, že je to vážně pravda. Ale jen do chvíle, než zjistí, že to není kousek kryptonitu ale kulka. Pak se rozhodně vypátrat Supermanovu pravou identitu i jeho minulost.

CJ má úžasné filmy. A tenhle, stejně jako The Crucible, je podle pravdy. Ze začátku to vypadá spíš jako komedie, ale u konce jsem málem brečela. Supermanův osud jsem si zrovna takhle nepředstavovala,
.

A Light sleep

2. února 2014 v 13:04 | Choi Mari
A Light sleep je jihokorejský film o osiřelé středoškolačce starající se o mladšího sourozence.
Yoon Yeo-lin je šestnáct. Měla přítele i kamarády a vedla úplně obyčejný život. Vše se ale změnilo, když jí přede dvěma lety zemřeli oba rodiče a ona zůstala se svou mladší sestrou Da-rin sama. Aby se mohla starat o svoji sestru prodává své tělo. Trpí chronickou nespavostí a tak je stále unavená.

Tenhle film se mi příliš nelíbil. Na můj vkus byl příliš zmatený. Děj byl zvláštní.

 
 

Reklama